Reklama

Złapać w sieć biblioteki

Porozumienie przedłużające program internetyzacji bibliotek publicznych zostało w poniedziałek przedłużone na kolejne trzy lata. Dzięki niemu, użytkownicy ponad 3,5 tys. bibliotek w całej Polsce będą mogli nadal korzystać z bezpłatnego dostępu do sieci.

Reklama

Podpisane w poniedziałek porozumienie przedłuża o kolejne trzy lata program internetyzacji bibliotek publicznych rozpoczęty w 2009 roku. Zgodnie z nim firma Orange Polska (wtedy pod nazwą grupa TP) zadeklarowała bezpłatne podłączenie do internetu wszystkich chętnych gminnych bibliotek publicznych. Według danych Orange, do tej pory do programu przystąpiło ponad 3,5 tys. placówek.

"Podpisane trzy lata temu Porozumienie na rzecz internetyzacji polskich bibliotek publicznych to wynik naprawdę wyjątkowej koalicji - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. - Po raz pierwszy we wsparcie bibliotek zaangażował się nie tylko rząd, nie tylko samorząd czy organizacje pozarządowe, ale również wielki i liczący się na rynku partner biznesowy. Dziś widać rezultaty pracy każdej ze stron".

"Powszechny dostęp do internetu, rozwój e-usług, rozbudowa infrastruktury szerokopasmowej stanowią bardzo istotne elementy podnoszenia efektywności polskiej gospodarki, zwiększania jej innowacyjności i konkurencyjności oraz równomiernego rozwoju poszczególnych regionów Polski" - powiedział minister cyfryzacji i administracji Michał Boni.

Program internetyzacji realizowany był równolegle z Programem Rozwoju Bibliotek, prowadzonym przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności i Fundację Billa i Melindy Gatesów. Dzięki niemu ponad 3,3 tys. placówek wyposażono w sprzęt informatyczny, w tym komputery, laptopy, projektory, drukarki i urządzenia wielofunkcyjne.

"Porozumienie na rzecz internetyzacji bibliotek publicznych to jedyna tak znacząca inicjatywa publiczno-prywatna w krajach, gdzie Fundacja Billa i Melindy Gatesów wspiera biblioteki publiczne" - skomentował Jerzy Koźmiński, Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

MKiDN sfinansowało również szkolenia z zakresu kompetencji menedżerskich skierowane do pracowników bibliotek z najmniejszych miejscowości oraz udostępnia elektroniczny system biblioteczny MAK+, dzięki któremu czytelnik otrzymuje informacje o książkach i innych zbiorach z bibliotek w całej Polsce (ponad 1,8 mln opisów książek).

Według badań prowadzonych w ramach Programu Rozwoju Bibliotek 37 proc. osób odwiedzających biblioteki publiczne po raz pierwszy skorzystało z internetu właśnie tam. Dla co trzeciego, jest to jedyne miejsce kontaktu z siecią.

Sygnatariuszami Porozumienia przedłużającego program internetyzacji bibliotek są Bogdan Zdrojewski - minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Michał Boni - minister Administracji i Cyfryzacji; Maciej Witucki - prezes Orange Polska; Jerzy Koźmiński - przewodniczący Rady Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Rafał Kramza - prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. (PAP)

kpk/ ls/

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Czwartek
rano
2°C Czwartek
dzień
3°C Czwartek
wieczór
0°C Piątek
noc
wiecej »

Reklama