Ruszyła warszawska pielgrzymka akademicka

Po mszy św., której przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, w niedzielę rano wyruszyła na Jasną Górę 32. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna. Do Częstochowy kilka tysięcy pątników ma dotrzeć 14 sierpnia.

W homilii wygłoszonej w akademickim kościele św. Anny, kard. Nycz podkreślił, że Kościół czuje odpowiedzialność za ewangelizację, a udział w pielgrzymce jest jej formą. Wspomniał o "nowej ewangelizacji", której będzie poświęcony jesienny Synod Biskupów w Watykanie. "Musimy sobie powiedzieć, że (...) ta nowa ewangelizacja dotyczy nie tylko tych, co są poza nami, ale ta nowa ewangelizacja, której ważnym fragmentem jest ta pielgrzymka, dotyczy nas wszystkich" - powiedział metropolita.

"Któż z nas bowiem może powiedzieć, że do końca przyjął Ewangelię, że do końca uwierzył słowu Pana Jezusa, że naprawdę i do końca żyje Ewangelią?" - zauważył kard. Nycz. Zwracając się do młodych pątników, prosił, by na szlaku stawiali sobie pytanie, czy ewangeliczne jest ich przygotowanie do małżeństwa. "Czy czasem nie przyjęliśmy i nie zgodziliśmy się na pogański sposób przygotowania się do małżeństwa, którego efektem potem są małżeństwa, które się rozpadają, pokrzywdzone dzieci, złamana wierność ślubowana w sakramencie małżeństwa?" - pytał.

Nawiązując do niedzielnej lekcji Ewangelii o Żydach na pustyni, metropolita mówił, że "szemranie Żydów na pustyni jest pewnym obrazem naszego życia - szemrających ludzi, wiecznie z czegoś niezadowolonych". "Wy, młodzi, nie ulegnijcie temu powszechnemu narzekaniu, które czasem słyszycie od nas ludzi dorosłych. (...) Stańcie przy tym prawdziwym, opartym na prawdzie i na Jezusie entuzjazmie Ewangelii" - apelował. Zdaniem kard. Nycza tylko taki Kościół "jest w stanie porwać współczesny świat".

40 proc. pątników rusza na pielgrzymi szlak po raz pierwszy. Trasa tej pielgrzymki wynosi ok. 290 km i wymaga przejścia każdego dnia ok. 35 km.

22-letni Wojtek powiedział PAP, że idzie do Częstochowy m.in. w intencji, by "w Ojczyźnie było więcej miłości, a mniej nienawiści". "Polecam Bogu całe moje przyszłe życie, aby było przydatne ludziom" - powiedziała 20-letnia Anna. 21-letni żołnierz Marcin idzie na Jasną Górę z pragnieniem, aby na całym świecie zapanował pokój.

W sierpniu z wielu polskich miast wyruszają piesze pielgrzymki na Jasną Górę; do Częstochowy docierają na uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które obchodzone są 15 sierpnia. Święto nazywane jest też Matki Bożej Zielnej - tego dnia w polskich kościołach odbywa się tradycyjne święcenie kwiatów i ziół.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
18°C Poniedziałek
noc
15°C Poniedziałek
rano
19°C Poniedziałek
dzień
21°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »