W dniach 12-13 sierpnia br. przez tereny województwa podlaskiego prowadzić będzie trasa peregrynacji kopii Ikony Częstochowskiej w ramach ekumenicznej modlitwy w obronie życia na świecie „Od Oceanu do Oceanu”.
W niedzielę, 12 sierpnia, Ikona z wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej zostanie przekazana przez wiernych z Mariampola na Litwie i rozpocznie 15-dniową wędrówkę po Polsce.
W diecezji ełckiej Ikona zatrzyma się w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Studzienicznej, gdzie od godz. 11.00 trwać będzie modlitewne czuwanie.
Na terenie archidiecezji białostockiej wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej nawiedzi cztery miejsca. Od godz. 15.00 przebywać w parafii pw. św. Antoniego w Sokółce. Następnie nawiedzi parafię pw. Świętej Trójcy w Supraślu, gdzie o godz. 16.30 odprawiona zostanie Msza św.
Do archikatedry białostockiej Ikona zawita o godz. 19.00, gdzie przez godzinę wierni trwać będą na modlitwie w obronie życia.
Ok. godz. 20.00 ulicami Białegostoku nastąpi procesyjne przeniesienie w milczeniu Ikony do prawosławnej katedry pw. św. Mikołaja Cudotwórcy. Tu pozostanie pozostanie do następnego dnia.
Uczestnicy procesji będą mieli przypięte błękitne kokardki jako symbol ochrony życia. Milczenie zaś – według zamierzeń organizatorów - ma symbolizować milczenie wszystkich dzieci nienarodzonych, które nie są w stanie zawalczyć o własne prawo do życia; milczenie ludzi młodych, którym sytuacja ekonomiczna nie pozwala na założenie rodziny; milczenie ludzi starszych, którzy często kończą swe życie w skrajnej nędzy.
Następnego dnia o godz. 12.00 sprzed katedry prawosławnej Ikona wyruszy w dalszą trasę peregrynacji.
Kolejnymi etapami wędrówki będą m.in. Gietrzwałd, Gdańsk, Szczecin, Toruń, Warszawa, Częstochowa, Kraków. W niedzielę 28 sierpnia Ikona przekazana zostanie wiernym w Czechach.
Peregrynacja jest wspólną inicjatywą wiernych Kościoła katolickiego i Cerkwi prawosławnej. Obraz Matki Bożej przemierza trasę od Władywostoku do Fatimy, która liczy ponad 18 tys. kilometrów i wiedzie przez 23 państwa.
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.