Furtka dla eutanazji?

W Portugalii obowiązuje od czwartku ustawa o tzw. testamencie życia pacjenta. Nowe przepisy m.in. dopuszczają bierność lekarzy w sytuacji, gdy chory nie zgodził się na leczenie nasilające jego cierpienia.

Według ustawy każdy zdrowy psychicznie obywatel Portugalii może określić szczegóły dotyczące swojego leczenia w sytuacji, gdyby stracił świadomość, np. w następstwie wypadku.

Zgodnie z nowym prawem w testamencie życia można zdefiniować formy, w ramach których pacjent mógłby być leczony, a także warunki, na jakich chciałby on ewentualnie odstąpić od zabiegów medycznych. Przepisy dają też możliwość zaniechania terapii, która służyłaby przedłużeniu życia, lecz byłaby agresywna i pogłębiała cierpienia chorego.

Z ustawy wynika, że "życzenie dotyczące form leczenia po utracie świadomości powinno zostać przedstawione w sposób szczegółowy. Poza tym osoba składająca deklarację nie może podlegać naciskom ze strony innych osób".

Przepisy o testamencie życia pacjenta spotkały się z krytyką władz Krajowej Rady Nauk Etycznych i Życia (CNCEV), organu doradczego portugalskiego parlamentu. Zdaniem jej prezesa, Miguela Silvy, nowa regulacja jest niekompletna i wymaga pilnego uzupełnienia.

"Ustawodawca nie zdefiniował precyzyjnie co rozumie pod pojęciem +życzenie pacjenta+. Poza tym, w Portugalii nadal brak Krajowego Rejestru Testamentu Życia, przed urzędnikami którego pacjent określałby sposoby i formy, w jakich miałby być w przyszłości leczony" - powiedział Silva.

O dopracowanie nowej ustawy zaapelowali również niektórzy przedstawiciele Kościoła katolickiego w Portugalii. Jego hierarchia pozytywnie oceniała jednak ideę testamentu życia pacjenta.

"Nowe prawo nie jest +furtką+ do wykonywania zabiegów eutanazji. Nie ma w nim zgody na użycie mechanizmów odbierających życie ludzkie. Ustawa pozwala natomiast chronić chorych przed nieuzasadnionym pogłębianiem ich cierpień" - poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej biskup diecezji Fatima-Leiria, Antonio Marto.

Dotychczas portugalski Episkopat nie wydał żadnego oficjalnego komunikatu w sprawie ustawy o testamencie życia pacjenta.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
19°C Czwartek
noc
16°C Czwartek
rano
16°C Czwartek
dzień
16°C Czwartek
wieczór
wiecej »