Co oglądają w Warszawie?

Z danych Warszawskiej Informacji Turystycznej wynika, że Łazienki oraz Pałac Kultury i Nauki to najczęściej odwiedzane przez turystów miejsca w Warszawie. Przewodnicy natomiast dodają, że niesłabnącą popularnością cieszą się także stołeczne muzea.

W zestawieniu najpopularniejszych - według WIT - warszawskich zabytków oprócz PKiN i Łazienek znalazł się także Pałac w Wilanowie, Trakt Królewski oraz Stare Miasto.

Jak podkreśla kustosz stołecznego muzeum, Warszawa to miasto fenomen. "Po zniszczeniach, jakie wyrządziły działania militarne II wojny światowej, w znacznej części została odtworzona. Jeśliby patrzeć na Warszawę jako na zespół architektoniczny, to mamy tutaj bardzo atrakcyjne Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście z Nowym Światem oraz zespół pałacowy w Wilanowie. Łazienki zaś to cacko, perełka, którą każdy przyjeżdżający do Warszawy powinien zobaczyć. My ich nie doceniamy, ponieważ nam się opatrzyły, ale należy zauważyć, że jest to bardzo rozległy park w centrum wielkiego miasta" - powiedział PAP starszy kustosz Muzeum Historycznego m. st. Warszawy Romuald Morawski.

Atrakcyjność Łazienek Królewskich nie dziwi też ich dyrektora Tadeusza Zielniewicza. "Łazienki to miejsce magiczne, najszczęśliwsze w całej Warszawie. Mają one w sobie silny wątek emocjonalny, pewien walor osobisty. Tu każdy znajdzie coś dla siebie" - podkreśla.

Turyści równie chętnie wjeżdżają na 30. piętro Pałacu Kultury i Nauki. "Wjazd windą na taras widokowy jest ekscytujący, a panorama Warszawy widziana z 30. piętra tego monumentalnego budynku po prostu zapiera dech w piersiach. To coś niesamowitego" - powiedziała PAP jedna z turystek.

Biorąc pod uwagę popularność PKiN wśród odwiedzających Warszawę i strategiczną lokalizacja - niedaleko Dworca Centralnego - nie dziwi, że znalazł się tam też punkt Warszawskiej Informacji Turystycznej. I jak powiedział PAP kierownik Działu Informacji Turystycznej Bolesław Nieduszyński, to właśnie ten punkt jest najchętniej odwiedzany przez turystów.

"W 2011 roku obsłużył ponad 27 tysięcy turystów krajowych i blisko 30 tysięcy zagranicznych. To odpowiednio 48 proc. i 52 proc. łącznej liczby odwiedzających Warszawę w zeszłym roku" - poinformował Nieduszyński.

Z kolei przewodnicy turystyczni, z którymi rozmawiała PAP, zauważają, że niesłabnącym zainteresowaniem turystów cieszą się warszawskie muzea, a te najczęściej odwiedzane to: Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historyczne m.st. Warszawy oraz Muzeum Narodowe. Na szczególny walor kulturalny tego ostatniego uwagę zwraca kustosz Muzeum Historycznego m. st. Warszawy.

"Turyści mają szansę zapoznać się w nim m.in. ze sztuką starożytną, średniowieczną, zbiorami numizmatycznymi, malarstwem polskim oraz zagranicznym. Warto przyjrzeć się jego zbiorom, bo gdzie indziej w całości znajdzie się całą kolekcję sztuki średniowiecznej?" - pytał Morawski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
26°C Wtorek
noc
20°C Wtorek
rano
28°C Wtorek
dzień
30°C Wtorek
wieczór
wiecej »