Alarmuje w tej sprawie abp Silvano Tomasi. Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy oenzetowskich instytucjach w Genewie jest gościem Mityngu Przyjaźni w Rimini, gdzie dyskutowana jest kwestia wolności religijnej.
Watykański dyplomata przypomniał fakt, że chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie. Wymierzone w nich działania mogą mieć różnoraki charakter: od ograniczeń prawno-państwowych po akcje terrorystyczne. Nieco inaczej wygląda to na Zachodzie.
„W kulturze zachodniej strategia polega na przekonywaniu, że religia stanowi przeszkodę dla indywidualnej wolności – powiedział hierarcha. – Zapomina się przy tym, że te państwa czy środowiska w danym kraju, które chcą całkowitego wyeliminowania publicznej roli religii, same naruszają w ten sposób prawa wierzących. A zatem mamy do czynienia z sytuacją odwrotną od tej, jaką się przedstawia: otóż to nie grupa religijna narusza prawo kogokolwiek, ale publiczny pogląd ogranicza prawo wierzących. To strategia raczej delikatna choć skuteczna, albowiem ostatecznie uniemożliwia wartościom chrześcijańskim wpływanie na decyzje o charakterze publicznym” – wskazał abp Tomasi.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.