Korowód 17 zespołów folklorystycznych z różnych stron świata przeszedł w niedzielę ulicami Zakopanego, rozpoczynając wielkie święto górali - 44. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Przez najbliższy tydzień zespoły będą rywalizowały o Złotą Ciupagę.
Korowód ulicami Zakopanego rozpoczął się po Mszy w kościele św. Krzyża.
Duże zainteresowanie wzbudziła grupa górali z Nepalu. Ich egzotyczne stroje, tańce i muzyka wywołały spory aplauz na zakopiańskich Krupówkach, gdzie odbyły się prezentacje zespołów.
W niedzielę rano reprezentanci zespołów wraz z kapelami wyjechali kolejką linową na Kasprowy Wierch, gdzie odbył się pierwszy festiwalowy koncert.
W tym roku na scenie "chruścianej izby", czyli wielkiego festiwalowego namiotu, zaprezentuje się 12 zespołów zagranicznych: z Armenii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Francji, Gruzji, Hiszpanii, Macedonii, Nepalu, Słowacji, Turcji, Węgier i Włoch. Polskę reprezentować będzie pięć zespołów wybranych przez komisję artystyczną podczas festiwalu w Żywcu. Będą to grupy: "Brenna" z Brennej, "Harnasie" z Suchego, "Spod Kicek" z Mordarki, "Śwarni" z Nowego Targu i "Zbyrcok" z Juszczyna.
Po raz pierwszy od 44 lat zmieniło się główne trofeum festiwalu. Obecnie jest to misternie wyrzeźbiony w szkle wizerunek góralskiej ciupagi. Autorem nagrody jest ostatni artysta na Podhalu trudniący się sztuką rzeźbienia w szkle, Henryk Trebunia - Tutka. Do tej pory głównym trofeum była tradycyjna ciupaga ze złotym ostrzem.
Zmiana dotyczy też scenografii. W tym roku tło występów będzie stanowiło wielkie zdjęcie szczytu Giewontu. Autorką jest zakopiańska artystka Ewa Berbeka.
W niedzielę wieczorem odbędzie się koncert inaugurujący zakopiański festiwal górali.
Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich odbył się w Zakopanem w 1968 roku. Tegoroczny festiwal potrwa do 31 sierpnia i zakończy się uroczystym wręczeniem Złotych Ciupag oraz koncertem finałowym. Głównym organizatorem Festiwalu jest Biuro Promocji Zakopanego. Patronat honorowy nad imprezą objęła małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.