W 73. rocznicę wybuchu II wojny światowej, IPN uruchomił portal edukacyjny o niemieckich obozach zagłady i obozach koncentracyjnych na terenie okupowanej Polski - poinformował rzecznik IPN Andrzej Arseniuk.
Witryna (truthaboutcamps.eu) jest dostępny w dwóch językach: polskim i angielskim. Została przygotowana przez historyków IPN, przede wszystkim z myślą o odbiorcach zagranicznych. „Wciąż bowiem pojawiają się w światowych mediach i oficjalnych wystąpieniach wypowiedzi o „polskich obozach śmierci”. Jest to nie do przyjęcia – są to wypowiedzi nieprawdziwe - wyjaśnił Arseniuk. - Pełną i jedyną odpowiedzialność za stworzenie „fabryk śmierci” ponoszą Niemcy - podkreślił.
Na portalu umieszczono podstawowe informacje na temat obozów zagłady i obozów koncentracyjnych utworzonych przez III Rzeszę w okupowanej Polsce. Teksty opatrzone są ilustracjami oraz zdjęciami archiwalnymi. Na witrynie znajduje się także mapa z zaznaczonymi miejscami, gdzie znajdywały się hitlerowskie obozy.
Na okupowanych ziemiach polskich od 1940 r. istniał największy niemiecki obóz koncentracyjny KL Auschwitz-Birkenau z siecią podobozów. Zginęło w nim ok. 1,1 mln osób, w tym ok. 1 mln Żydów i 70–75 tys. Polaków. 27 stycznia 1945 roku obóz został wyzwolony przez Armię Czerwoną.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.