W 73. rocznicę wybuchu II wojny światowej, IPN uruchomił portal edukacyjny o niemieckich obozach zagłady i obozach koncentracyjnych na terenie okupowanej Polski - poinformował rzecznik IPN Andrzej Arseniuk.
Witryna (truthaboutcamps.eu) jest dostępny w dwóch językach: polskim i angielskim. Została przygotowana przez historyków IPN, przede wszystkim z myślą o odbiorcach zagranicznych. „Wciąż bowiem pojawiają się w światowych mediach i oficjalnych wystąpieniach wypowiedzi o „polskich obozach śmierci”. Jest to nie do przyjęcia – są to wypowiedzi nieprawdziwe - wyjaśnił Arseniuk. - Pełną i jedyną odpowiedzialność za stworzenie „fabryk śmierci” ponoszą Niemcy - podkreślił.
Na portalu umieszczono podstawowe informacje na temat obozów zagłady i obozów koncentracyjnych utworzonych przez III Rzeszę w okupowanej Polsce. Teksty opatrzone są ilustracjami oraz zdjęciami archiwalnymi. Na witrynie znajduje się także mapa z zaznaczonymi miejscami, gdzie znajdywały się hitlerowskie obozy.
Na okupowanych ziemiach polskich od 1940 r. istniał największy niemiecki obóz koncentracyjny KL Auschwitz-Birkenau z siecią podobozów. Zginęło w nim ok. 1,1 mln osób, w tym ok. 1 mln Żydów i 70–75 tys. Polaków. 27 stycznia 1945 roku obóz został wyzwolony przez Armię Czerwoną.
"Czuję się prawdopodobnie tak, jak Polacy, gdy wybrano św. Jana Pawła II."
Ustalenia, które pozwalają na wwóz większości ukraińskich towarów do UE bez cła tracą moc 6 czerwca.
Mieszkańcy regionów terroryzowanych przez zbrojne bandy założyli w stolicy "obóz protestacyjny".
Malijskie Siły Zbrojne (FAMA) wraz z rosyjskimi najemnikami aresztowały ok 100 mężczyzn.
Turecka policja zatrzymała 97 studentów Uniwersytetu Bosforskiego w Stambule .
Specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy gen. Keith Kellogg mógł dokonać nadinterpretacji.