Szef MEiN: ogłaszamy konkurs na scenariusz lekcji "Sprawiedliwi z Markowej"

Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z Instytutem Pamięci Narodowej przygotowało konkurs dla nauczycieli na scenariusz lekcji "Sprawiedliwi z Markowej". Szef MEiN Przemysław Czarnek przekazał w piątek, że zgłoszenia można przesyłać do końca października, czekają atrakcyjne nagrody.

Beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci, zamordowanych 24 marca 1944 r. przez Niemców za ratowanie Żydów, odbędzie się 10 września w Markowej, w miejscu ich śmierci.

"Przygotowaliśmy konkurs +Sprawiedliwi z Markowej+, który kierujemy do nauczycieli historii w szczególności, ale także innych przedmiotów. Konkurs ma polegać na przygotowaniu scenariusza lekcji" - powiedział minister Czarnek na konferencji w Warszawie.

Wyjaśnił, że scenariusz "ma dotyczyć szeroko zagadnienia relacji polsko-żydowskich w czasie Holokaustu; szeroko zagadnienia pomocy, której Polacy udzielali swoim żydowskim braciom".

"Chcemy, żeby te lekcje historii były atrakcyjne i miały szansę pokazywać młodym ludziom, uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych to, co działo się w czasie drugiej wojny światowej" - powiedział szef MEiN. Zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma dodał, że scenariusze będą mogły dotyczyć zarówno lekcji prowadzonych w szkołach, jak również w Muzeum Polaków Ratujących Żydów.

"Z badań, które przeprowadziliśmy na wniosek prezesa IPN Karola Nawrockiego wynika, że uczniowie bardzo lubią poznawać historię w miejscach związanych z historią. Chcą jeździć np. do takich miejsc, jak byłe obozy koncentracyjne, żeby poznawać historię na miejscu, jak Muzeum Polaków Ratujących Żydów, więc wychodzimy temu naprzeciw" - powiedział Szpytma.

Zaznaczył, że przez pryzmat Markowej można zobaczyć okupację na ziemiach polskich. Jak zauważył, jedni markowianie, liderzy i inni działacze, giną w Palmirach, giną na miejscu z rąk Niemców, ale i są tacy, którzy giną w Katyniu, jak szef spółdzielni zdrowia, giną w Charkowie jak wybitny wojskowy mjr. piech. Antoni Fleszar. "Później mamy akcję +Reinhardt+, w ramach której Niemcy likwidują społeczność żydowską. Wywożą część żydowskich mieszkańców Markowej do Bełżca, a część z nich się ukrywała. Mamy później zmuszanie mieszkańców wsi Markowej do poszukiwania tych Żydów, i są później mordowani przez Niemców" - mówił wiceszef IPN.

Zwrócił uwagę, że mimo zamordowani rodziny Ulmów, która ukrywała Żydów, w Markowej nadal "w 7 domach ukrywani byli Żydzi". "Mamy donos, który jest przyczyną zbrodni w ramach niemieckiej okupacji i mamy likwidację tego prawdopodobnego donosiciela" - dodał wiceszef IPN. Zaznaczył, że "w sześciu rodzinach w Markowej przeżyło 21 Żydów". "To wszystko pokazuje szeroki obraz relacji polsko-żydowskich" - wskazał Szpytma.

Jak dodał, "nie byłoby ratowania Żydów, gdyby nie niemiecka okupacja, gdyby nie zagłada Żydów". "To trzeba pokazać światu" - powiedział zastępca prezesa IPN.

Zwrócił uwagę, że "Muzeum Polaków Ratujących Żydów zostało wpisane na listę placówek rekomendowanych dla wycieczek z Izraela. To ważne, aby nie tylko Polacy, ale także Izraelczycy poznawali tę historię" - powiedział Szpytma.

Zgodnie z regulaminem projekt edukacyjny ma zawierać "informacje biograficzne, dotyczące członków rodziny Ulmów; zjawiska polskiej pomocy Żydom podczas II wojny światowej; relacji polsko-żydowskich podczas II wojny światowej; miejsca Żydów w historii miejscowości lub regionu, w którym mieści się szkoła zatrudniająca nauczyciela".

W regulaminie konkursu wskazano również że "powinien wpływać na rozwijanie wiedzy i umiejętności historycznych uczniów; wykorzystywać kreatywne i innowacyjne metody nauczania historii; zostać wykorzystany przez nauczyciela w procesie kształcenia w ramach realizowanej przez szkołę działalności innowacyjnej; posiadać kompletny i prawidłowo przygotowany opis bibliograficzny".

"Nauczyciel przygotowuje scenariusz lekcji i jest zobowiązany do jej przeprowadzenia w ramach lekcji historii lub innych zajęć edukacyjnych. Lekcję należy udokumentować oświadczeniem potwierdzającym jej przeprowadzenie, podpisanym przez dyrektora szkoły" - podano w regulaminie konkursu.

Ocena i wybór najlepszych projektów edukacyjnych odbędzie się dwuetapowo: na poziomie wojewódzkim przez Komisje Wojewódzkie i na poziomie centralnym przez Kapitułę Konkursu.

Prace konkursowe kuratoria przyjmują do 30 października 2023 r. "Na nauczycieli czekają bardzo atrakcyjne nagrody. Jestem przekonany, ze wielu nauczycieli zgłosi się do tego konkursu" - podkreślił minister Czarnek.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
1°C Czwartek
dzień
1°C Czwartek
wieczór
-1°C Piątek
noc
-1°C Piątek
rano
wiecej »