Ponad 2,3 tys. szkół, bibliotek i innych placówek kulturalno-oświatowych z całego kraju zamówiło dotąd bezpłatny egzemplarz najnowszej planszowej gry edukacyjnej IPN "ZnajZnak". Projekt w ramach którego odbywa się nieodpłatna dystrybucja gry trwa do 15 marca.
Darmowy egzemplarz mogą otrzymać szkoły, biblioteki i organizacje zajmujące się edukacją młodzieży. Jak poinformowała PAP Natalia Cichocka z poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, gra cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem nauczycieli, wychowawców, ale i samych uczniów.
"Podczas tegorocznych ferii zimowych w Wielkopolsce, poznański oddział IPN, ulegając prośbom nauczycieli i ich wychowanków, zaaranżował +Ferie z grą ZnajZnak+. Oddział zaplanował w tym roku konkursy i projekty edukacyjne skierowane do uczniów szkół wszystkich poziomów nauczania, w których w puli nagród i upominków znajdzie się także nasza najnowsza gra" - powiedziała.
Gra "ZnajZnak" składa się ze 132 kart. Na każdej znajduje się 12 różnych symboli dotyczących najnowszej historii Polski. Są wśród nich najważniejsze godła czy odznaczenia, kluczowe dla naszej historii daty, kilkanaście symbolicznych postaci, charakterystyczne pomniki, symboliczne zdjęcia czy historyczne graffiti.
"Gracze mają za zadanie jak najszybciej znaleźć wspólny symbol na dwóch leżących na stole kartach i podać jego nazwę. Jeżeli gracz nie zna nazwy symbolu, to może ją przeczytać - do gry dołączone są karty pomocnicze, na których każdy z symboli został szczegółowo opisany" - wyjaśniła Cichocka.
Instytucje zainteresowane otrzymaniem gry mogą zapisywać się na stronie internetowej www.znajznak.pl. Pula bezpłatnych egzemplarzy jest ograniczona. Dołączony do gry materiał edukacyjny pozwala na wykorzystanie jej przy okazji lekcji historii, WOS-u, bądź też języka polskiego, podczas omawiania tematów dotyczących najnowszej historii Polski.
Osoby indywidualne, zainteresowane zakupem gry, znajdą ją m.in. w oddziałach IPN.
Edukacyjne planszowe gry historyczne Instytutu Pamięci Narodowej od lat cieszą się popularnością. Jak powiedziała Cichocka, doceniane są zarówno przez szerokie grono odbiorców, nauczycieli i wychowawców, jak również specjalistów branżowych. Gra "303" zdobyła w 2010 r. tytuł Wojennej Gry Planszowej Roku, a "Kolejka" - tytuł Gry Planszowej Roku 2012.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.