Reklama

Kościół jest ojczyzną wszystkich

O Kościele, który nie jest na usługach nacjonalistów, autonomistów czy też bieżącej polityki, o realizmie, przezwyciężaniu nijakości i bylejakości, wrogości i nienawiści, w końcu o respekcie wobec świętości mówił w czasie dnia modlitw o uświęcenie duchowieństwa metropolita katowicki.

Reklama

Pasterz katowickiego Kościoła zwrócił uwagę, że nie wolno zapominać, iż świat, w którym żyjemy, to świat zbawiony i to Chrystus jest Panem ludzkich dziejów, kluczem, ośrodkiem i celem całej historii. „Tymczasem przyjął się dzisiaj wśród wielu ludzi, także wśród duszpasterzy, pewien sposób mówienia o świecie i jego problemach, z którego wynika jakbyśmy nie wierzyli w to, że Chrystus jest Panem naszych dziejów, że jest Panem tego świata” – stwierdził.

Mówiąc o planowanym II Synodzie Archidiecezji Katowickiej abp Skworc zachęcał, by był on dziełem wszystkich, otwartych na działanie Ducha Świętego. „Czas trwania synodu niech będzie czasem powiewu Ducha Świętego – a Jego ożywcze działanie niech zmobilizuje narzędzia jego działania w świecie – duchownych i katolicki laikat, do odnowienia przyjaźni z Chrystusem i Jego Kościołem oraz obudzi postawy apostolskie i misyjne”.

Metropolita katowicki nawiązując do słów, które wypowiedział podczas swego ingresu wskazał na potrzebę obserwowania rzeczywistości i reagowania w ramach braterskiego upomnienia. „Musimy reagować na to, co robią samorządy – krytycznie oceniać, jak władza samorządowa działa” – wyjaśnił, dodając, że generalnie współpraca z samorządami układa się bardzo poprawnie i w przestrzeni troski o dobro wspólne i społeczny pokój udało się wiele osiągnąć. „Trzeba jednak odnosić się krytycznie do mnożenia przez samorządy punktów sprzedaży alkoholu powyżej 4,5 procent. Alkohol nie jest towarem pierwszej potrzeby i nie musi być do nabycia za każdym rogiem” – zauważył, podkreślając, żechodzi przede wszystkim oż o młodzież, którą spożywanie alkoholu uzależnia i ostatecznie deprawuje. „To tylko jeden z przykładów jak możemy uprzedzająco działać monitorując prace samorządu. I do takiego działania – służącemu dobru wspólnemu – was zachęcam”.

Ks. Grzegorz Strzelczyk w swojej konferencji w kontekście formułowania celu planowanego II Synodu Kościoła katowickiego wskazywał i analizował różne możliwe odpowiedzi na pytanie o to, czym jest Kościół, zarówno w zamyśle Bożym, jak i w ludzkim rozumieniu.

W procesji liturgicznej rozpoczynającej uroczystą Eucharystię księża, diakonii i klerycy przeszli z krypty do katedry.

„Dla właściwego kształtowania naszej teraźniejszości powinniśmy być nade wszystko jako duszpasterze realistami, szukając dróg wyjścia, które nie zgodzą się na nijakość czy bylejakość”  – powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc 1 września br. w homilii do zgromadzonych licznie w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach kapłanów, którzy wzięli udział w dorocznej pielgrzymce z okazji Dnia Modlitw o Uświęcenie Duchowieństwa. „Winniśmy przezwyciężając wszelką wrogość, czy nienawiść przyjmować ludzi takimi, jakimi są, ale zawsze z przekonaniem, że nie tylko oni, ale i my sami możemy się stawać innymi, lepszymi ludźmi i chrześcijanami mocą łaski Bożej” – dodał.

Komentując obszernie odczytaną w czasie Mszy św. przypowieść o talentach, kaznodzieja zachęcał zebranych: „Przypatrzcie się, bracia, powołaniu waszemu”. Abp Skworc stwierdził, że otrzymanego talentu nie wolno zmarnować, lecz trzeba go pomnażać i nim służyć. „A jeszcze bardziej wykazać się zaufaniem wobec tego, który obdarował” - zaznaczył.

Przywołując postać sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego ukazał go jako tego, który „sam stał się talentem, darem dla innych”.

Metropolita katowicki zacytował słowa bł. Jana XXIII: „Człowieka trzeba zbawić tam, gdzie on jest, a nie tam, gdzie chcielibyśmy go mieć”, traktując je jako wezwanie do realizmu w odczytaniu sytuacji, w jakiej znajduje się współczesny człowiek, ale i jego świat, w jakiej się znajduje Górny Śląsk i jego mieszkańcy. „Wszyscy chcielibyśmy, aby - człowiek i świat - był inny, lepszy, ale nie wolno nam idealizować konkretnej rzeczywistości, w której człowiek żyje. Pewien rodzaj idealizmu jest nam w życiu oczywiście potrzebny, aby nie zagubić prawdy o tym, że człowiek jest powołany do wielkości, co więcej do: świętości. Ale też nazywanie trudnych spraw po imieniu, rozpoznawanie tego, co nie służy godności człowieka, co tę godność niszczy już u samych korzeni niejednokrotnie - chociażby kwestii bioetycznych związanych z początkiem życia ludzkiego, sztucznej prokreacji, eugeniki, czy też prób redefinicji małżeństwa - nie jest przeciwko człowiekowi, ale służy trosce o człowieka. Niestety zbyt wielu dzisiaj odbiera tę troskę Kościoła o zachowanie godności, jako swoisty atak na ludzką wolność” – mówił abp Skworc.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
9°C Środa
rano
6°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
2°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama