Misje, problem globalizacji oraz wzmocnienie więzi w społeczeństwach wielokulturowych to niektóre z tematów podejmowanych na trwającej w Rzymie 84. Kapitule Generalnej Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Uczestnicy spotkania poddali rewizji także zakonne konstytucje.
Mówi o. Paweł Teperski OFMCap.:
„Zakon kapucynów to 10.500 braci rozsianych w ponad stu krajach świata. Kapituła przede wszystkim stawiała sobie za cel wybranie najwyższego przełożonego, który nazywa się ministrem generalnym. Na kolejnych sześć lat został wybrany o. Mauro Jöhri. Wybrano także jego najbliższych współpracowników” – mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim o. Paweł Teperski OFMCap. Polski kapucyn podkreśla, że sytuacja w zakonie jest swoistym odbiciem sytuacji Kościoła na świecie. „W Europie widzimy zasadniczo spadek powołań, ale bardzo dużo powołań jest w Afryce, jak również w Indiach. Rzeczywistość pracy w tak wielu krajach świata stawia przed nami wyzwania związane m.in. z wielokulturowością zakonu. Wielką tajemnicą jest dla nas to, że wszyscy odnajdujemy się w tym charyzmacie św. Franciszka z Asyżu i jest to też doświadczeniem kapituły, że widzimy, iż mimo istniejących różnic jest możliwa jedność między nami. Nie na bazie kultury, nie na bazie intelektu, ale na bazie łaski i mocy Jezusa Chrystusa, który pomaga nam, aby żyć w Kościele i dla Kościoła” – wskazuje o. Teperski.
Kapituła w sposób szczególny poświęciła trzy tygodnie na rewizję konstytucji zakonnych. „Przede wszystkim chodzi o to, byśmy odpowiadali na znaki czasu, w tym również na wezwanie do nowej ewangelizacji. Kapituła zakończy się 23 września, we wspomnienie św. ojca Pio, wspólną pielgrzymką do San Giovanni Rotondo, aby prosić tego wielkiego kapucyna-stygmatyka o wstawiennictwo” – dodał o. Paweł.
Uczestnicy kapituły generalnej wzięli wczoraj udział w audiencji ogólnej. Benedykt XVI wezwał kapucynów do wierności zakonnemu charyzmatowi i do gotowości na nową ewangelizację. Papież otrzymał w darze kopię krzyża, który św. Wawrzyniec z Brindisi nosił ze sobą przy każdej podróży misyjnej.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.