Subiektywny przegląd prasy. Wtorkowe media o Kościele i stosunku do religii.
W dzisiejszej prasie powraca temat homilii wygłoszonej na Jasnej Górze przez bpa Antoniego Dydycza. Powraca spokojnie. "Gazeta Wyborcza" (tekst p. Dominiki Wielowiejskiej) przypomina: Biskupi biorą udział w życiu publicznym i to całkiem naturalne, że także w ten sposób promują naukę Kościoła katolickiego. [...] ale ambona nie może służyć agitacji politycznej.. "Rzeczpospolita" zestawia opinie ks. prof. Dariusza Kowalczyka SJ i Zbigniewa Nosowskiego, nie dodając komentarza. Biskup chce rozwiązać sejm, dzieli koalicję – głoszą tytuły. "Nasz Dziennik" z kolei przywołuje jako przykład ks. Piotra Skargę i jego „Kazania sejmowe”.
Tekst homilii można odsłuchać poniżej. Nie mogę pozbyć się wrażenia, że cała polityczność jej przede wszystkim zaszkodziła. Bp Dydycz mówił o sprawach ważnych. O godności pracownika i pracy. O związku pracy z wolnością. O etosie i jakości pracy (proszę tego nie pomijać!). O płacy umożliwiającej godne życie. O rozwarstwieniu społecznym. O emigracji zarobkowej. Wszystko jednak utonęło w polityce i nierealistycznych propozycjach typu emerytura w 50-55 roku życia. Naprawdę szkoda.
TelewizjaTrwamPL
Homilia bpa Antoniego Dydycza wygłoszona podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę
"Dziennik Zachodni" po raz kolejny o kwestii śląskości i polskości. Tym razem relacjonuje wypowiedź kard. Stanisława Nagy’ego w Sejmiku Województwa Śląskiego. Manifest polskości – pisze gazeta. Cytuje słowa hierarchy, że Śląsk ma prawo być samorządną jednostką, sam dawać sobie radę, bo tyle razy dawał sobie radę dzięki: pracowitości, solidności i przywiązaniu do Polski. Po raz kolejny przypomina słowa metropolity katowickiego sprzeciwiające się pielęgnacji kompleksów i reanimacji etnicznych konfliktów. Tekst komentuje socjolog prof. Jan Wódz: Wielu Ślązaków i większość nie-Ślązaków, a mieszkańców tej ziemi, wcale nie popiera autonomii. Sami autonomiści jego zdaniem nie uważają tej koncepcji za realny plan.
Cieszy spokój w podejściu do tematu. Reanimacja konfliktów nie jest do niczego potrzebna.
W "Rzeczpospolitej" znalazł się także obszerny artykuł dotyczący nierównego traktowania religii. Robienie sobie jaj z Mahometa to wyraz zezwierzęcenia, robienie sobie jaj z Chrystusa wprawdzie może obrażać niektórych, ale przecież jest wolność słowa – podsumowuje Marek Magierowski.
Bez wątpienia słuszna obserwacja. Pytanie tylko, w którą stronę chcemy zmierzać: możliwości obrażania wszystkich czy powszechnego szacunku? Równość – zgoda, ale niech to nie będzie równość w wolności poniżania inaczej wierzących.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.