Ewangelizacja jest w ciągu wieków stałym, wciąż aktualnym zadaniem Kościoła. Obecnie staje się na nowo szczególnie pilna. Radzie Konferencji Biskupich Europy CCEE przypomina o tym Papież w przesłaniu, które w jego imieniu wystosował do niej kardynał sekretarz stanu.
Nawiązuje on do postaci irlandzkiego mnicha św. Gawła. 1400 lat temu przybył on do Sankt Gallen, gdzie rozpoczęła się wczoraj sesja plenarna Rady. Uczestniczą w niej przewodniczący wszystkich europejskich episkopatów. W szwajcarskim mieście, które wzięło później nazwę od tego świętego, skupiła się wokół niego mnisza wspólnota. Stała się ona żywym ośrodkiem działalności misyjnej.
„Doświadczenie św. Gawła, jak i wielu innych krzewicieli ewangelizacji na ziemiach europejskich i w całym świecie, jest pouczające – czytamy w przesłaniu. – Wskazuje, że orędzie chrześcijańskie owocnie zapuszcza korzenie tam, gdzie w sposób autentyczny przeżywa je wspólnota. W ten sposób głoszenie Słowa wsparte jest świadectwem miłości braterskiej i ożywia je wspólna modlitwa” – podkreśla kard. Tarcisio Bertone. Wskazuje, że dzieło nowej ewangelizacji prowadzimy, idąc szlakiem wytyczonym przez rozpoczęty pół wieku temu Sobór i przez nauczanie kolejnych Papieży wprowadzających go w życie.
To właśnie owocem Soboru jest Rada Konferencji Biskupich Europy. Nawiązuje do tego jej wiceprzewodniczący, obecny na obradach w Sankt Gallen abp Józef Michalik.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Wkraczanie szkoły w sferę seksualności powinno się odbywać w porozumieniu z rodzicami.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.