Mieszkańcy budynku ewakuowanego z powodu osunięcia ziemi na budowie II linii metra prawdopodobnie nie wrócą na noc do domów – poinformował w piątek wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz.
W piątek ok. godz. 6 przy budowie odcinka drugiej linii metra przy stacji Świętokrzyska osunęła się ziemia, odsłaniając fundamenty. Zdecydowano się ewakuować dwa budynki - mieszkalny i biurowy. W biurowcu, jak powiedział Wojciechowicz, ze względu na wczesną porę była tylko ochrona.
Osunięcie nie spowodowało strat materialnych, nikt nie ucierpiał, władze miejskie podjęły działania prewencyjne, zamykając ulice Marszałkowską i Szkolną.
„Przewidujemy, że niestety mieszkańcy nie będą dziś mogli wrócić do budynku mieszkalnego. Robimy wszystko, by to nastąpiło jak najszybciej” – powiedział Wojciechowicz dziennikarzom. Dodał, że jeśli nie nastąpi to w piątek, to powrót mieszkańców będzie możliwy w sobotę, ale „będzie to zależało od monitoringu”. „Robimy wszystko, aby wrócili do domów jak najszybciej. Jeśli będzie decyzja o wprowadzeniu ludzi do budynku, musimy mieć gwarancję, że nic im nie zagraża” – dodał.
Wojciechowicz poinformował, że osunęło się ok. 400 m sześć. ziemi i jest to „prawdopodobnie oczywiście wynik warunków geologicznych, które mamy w Warszawie”.
Dodał, że przy tak dużych pracach ziemnych „to nie jest okoliczność, którą można nazwać błędem, to jest okoliczność obiektywna”. Dodał, że choć „nie wygląda to na błąd”, nie ma jeszcze całkowitej pewności, czy przyczyną osunięcia była awaria wodociągu, czy przeciwnie - do awarii doszło wskutek osunięcia spowodowanego warunkami geologicznymi.
Ponieważ w miejscu osuwiska przebiegają instalacje wodociągowa, kanalizacyjna, gazowa, elektryczna i telekomunikacyjna, odłączono media kilku okolicznym budynkom. Według wiceprezydenta w pierwszej kolejności będzie możliwe przywrócenie dostaw prądu.
Rzeczniczka dzielnicy Śródmieście Urszula Majewska powiedziała PAP, że z powodu osunięcia odwołano lekcje w gimnazjum nr 38 przy ul. Świętokrzyskiej. "Monitorujemy także sytuację w liceum przy pl. Dąbrowskiego i przedszkolu przy pl. Grzybowskim" - dodała.
Wiceprezydent poinformował, że ubytek ziemi uzupełniono mieszanką cementową, która „potrzebuje kilku godzin, żeby mogła związać i ustabilizować budynek”.
Wojciechowicz powiedział, że w jednym z budynków stwierdzono nieznaczne odchylenia. "Budynki z natury rzeczy pracują. Na dzisiaj jest to kilka milimetrów, ale nie przekracza to norm, które są przewidywane dla tego budynku" - powiedział.
Krótko po południu przywrócono ruch kołowy na zachodniej jezdni Marszałkowskiej, ok. 15 ma zostać otwarta również jezdnia wschodnia – bliższa osuwisku. Ruch tramwajów ma zostać przywrócony w piątek wieczorem lub w sobotę rano. Dla mieszkańców ewakuowanego budynku miasto przygotowało miejsca noclegowe m.in. w pobliskim liceum oraz ośrodku sportu i rekreacji przy ul. Polnej. Jak powiedziała rzeczniczka Śródmieścia, do godzin popołudniowych do urzędu dzielnicy zgłosiło się siedem osób.
W Warszawie trwa budowa centralnego odcinka drugiej linii metra, który ma mieć siedem stacji i połączyć lewo- i prawobrzeżną Warszawę. W połowie sierpnia doszło do awarii na budowanej stacji Powiśle; woda wymyła wówczas grunt pod jezdnią tunelu Wisłostrady. Prace na stacji i ruch w tunelu wstrzymano; trwają prace zabezpieczające. Budowa centralnego odcinka planowo ma się zakończyć w październiku 2013 r.
Przeczytaj też:\
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.