II linia warszawskiego metra bez opóźnień

Stacja II linii metra "Rondo ONZ" będzie utrzymana w szarej tonacji. Tego koloru będą tafle szkła nad wejściami i podwieszany sufit. Kamienne okładziny stacji to granity, czarny bazalt oraz rdzawo-szary kwarcyt. Na stacjach II linii metra trwają prace wykończeniowe.

Stacja pod rondem ONZ to druga od zachodu stacja centralnego odcinka II linii metra. Prowadzić będzie do niej 11 wejść ze wszystkich stron i wysepek ronda, w tym sześć wyposażonych w schody ruchome. W niedzielę mogli oglądać ją warszawiacy.

Obecny na budowie w niedzielę wiceprezydent miasta Jacek Wojciechowicz przypomniał, że zgodnie z kontraktem prace budowlane mają zakończyć się 30 września tego roku, a wykonawca nie zgłasza opóźnień.

"Największym problemem jest stacja +Centrum Nauki Kopernik+, ale też pracujemy, żeby wszystkie siedem stacji było oddanych. Zakładamy, że w tym roku warszawiacy drugą linią metra pojadą" - powiedział.

Rzecznik wykonawcy Mateusz Witczyński powiedział, że na stacji "Rondo ONZ" wykonane zostały wszystkie prace konstrukcyjne. "Stacja jest podłączona do docelowego zasilania, dzięki czemu już możemy zobaczyć światła, które będą oświetlać drogę pasażerom. Do zakończenia prac na stacji brakuje niektórych instalacji, brakuje też ok. 10 proc. pokrycia sufitu. Pozostają też prace stricte wykończeniowe, np. malarskie" - dodał.

Na ścianie hali peronowej zainstalowana została już pokaźnych rozmiarów grafika z nazwą stacji, która powstała według projektu Wojciecha Fangora. Została ona naniesiona na blachę i pokryta specjalnym rodzajem emalii.

Pytany o stopień zaawansowania prac na poszczególnych stacjach Witczyński powiedział, że najwięcej wykonano ich na stacjach "Rondo Daszyńskiego", "Rondo ONZ", "Dworzec Wileński" i "Stadion Narodowy". Wolniej posuwają się prace na najgłębiej położonej stacji "Nowy Świat - Uniwersytet" i na stacji "Świętokrzyska", która znajduje się w bliskim sąsiedztwie I linii, co wymaga od budowniczych sporej precyzji.

Ostatnie roboty konstrukcyjne są jeszcze do wykonania na stacji "Centrum Nauki Kopernik", która leży w bezpośrednim sąsiedztwie tunelu Wisłostrady. Prawie dwa lata temu budowniczowie natrafili tu na ciek wodny, na skutek czego zalana została budowa pobliskiej stacji metra oraz podmyta jezdnia Wisłostrady. Prace są prowadzone przy użyciu techniki mrożenia gruntu.

Centralny odcinek drugiej linii metra połączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Będzie mieć siedem stacji. Kolejno od zachodu na wschód będą to: "Rondo Daszyńskiego", "Rondo ONZ", "Świętokrzyska", "Nowy Świat - Uniwersytet", "Centrum Nauki Kopernik", "Stadion Narodowy" i "Dworzec Wileński".

Umowę na projekt i budowę centralnego odcinka drugiej linii metra stołeczny ratusz podpisał z włosko-turecko-polskim konsorcjum Astaldi, Gulermak i PBDiM Mińsk Mazowiecki w październiku 2009 r. Koszt inwestycji to 4,17 mld zł. Według początkowych planów budowa miała zakończyć się w październiku 2013 r.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
14°C Czwartek
dzień
14°C Czwartek
wieczór
12°C Piątek
noc
9°C Piątek
rano
wiecej »