Azja: Kościół w fazie ekspansji

Podstawowym wyzwaniem, przed którym staje dziś Kościół w Azji jest ewangelizacja.

Benedykt XVI zdaje sobie sprawę z rozwoju wspólnoty katolickiej w Wietnamie i jest zadowolony z zacieśniania relacji między tym krajem a Watykanem. Poinformował o tym w Hanoi kard. Gaudencio Rosales z Filipin, papieski wysłannik na posiedzenie plenarne Federacji Konferencji Episkopatów Azji (FABC), które rozpoczęło się dzisiaj w wietnamskim mieście Xuàn Lôc. Uczestniczy w nim ponad stu biskupów reprezentujących 19 episkopatów.

Wczoraj przedstawiciele federacji zostali przyjęci w wietnamskim urzędzie ds. wyznań. Za ich pośrednictwem rząd w Hanoi przekazał pozdrowienia Papieżowi. Jesteśmy świadomi, że katolicyzm jest drugą co do wielkości religią w Wietnamie i wnosi ważny wkład w rozwój naszego kraju – powiedział minister spraw wewnętrznych Pham Dung.

Spotkania federacji azjatyckich episkopatów odbywają się co cztery lata. Po raz pierwszy ma ono miejsce w Wietnamie. Temat obrad jest bardzo szeroki. Dotyczy bowiem wyzwań tamtejszych Kościołów. Jak jednak uważa Régis Anouil, dyrektor misyjnej agencji prasowej Église d’Asie, podstawowym wyzwaniem katolików w Azji jest dziś ewangelizacja.

„Religia w Azji bynajmniej nie traci na znaczeniu, i to pomimo pewnej sekularyzacji. A zatem zadaniem Kościoła jest nie tyle rozbudzanie wiary, co głoszenie Ewangelii. I trzeba przyznać, że chrześcijanie są w fazie ekspansji. Oczywiście bywają też w defensywie, kiedy napotykają na silny opór. Jednym z wielkich nieobecnych na tym spotkaniu jest Kościół w Chinach, który ze względu na swą trudną sytuację i politykę reżimu nie mógł przysłać swych przedstawicieli. Tym niemniej jest to przykład Kościoła w silnej ekspansji – zwrócił uwagę dyrektor misyjnej agencji. – Chrześcijaństwo staje się tam być może najważniejszą religią w kraju. Odznacza się bowiem wielkim dynamizmem. Jest coraz bardziej obecne w świadomości Chińczyków, zwłaszcza pośród intelektualistów i w środowisku uniwersyteckim. Również w innych krajach azjatyckich chrześcijaństwo dalekie jest od kryzysu. Przyciąga silniej niż miejscowe religie tradycyjne, tym bardziej, że niektóre z nich przechodzą

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
15°C Piątek
wieczór
10°C Sobota
noc
5°C Sobota
rano
4°C Sobota
dzień
wiecej »