Jeden z naszych czytelników postanowił zaprotestować przeciw łamaniu wolności religijnej, z jakim spotkała się polska siostra zakonna w Szwajcarii. Otrzymał już w tej sprawie odpowiedź z ambasady Helwetów w Warszawie.
O tej bulwersującej sprawie pisaliśmy przed dwoma tygodniami. Niektórzy spośród naszych czytelników wysłali w tej sprawie listy do ambasady Szwajcarii w Polsce. Od jednego z nich dostaliśmy tekst odpowiedzi, jaką otrzymał. List attaché ambasady Miguela Pereza utrzymany jest tonie dyplomatycznym. Cytowane jest w nim stanowisko władz kantonu Genewy, który "ściśle trzyma się zasady neutralności religijnej, według której zachowany jest rozdział między państwem a religią (laicyzm)". Trudno jednak zgodzić się z ostatnim zdaniem listu, wedle którego "Szwajcaria pozostaje wierna swojej długiej tradycji dialogu międzykulturowego i tolerancji".
A oto pełna treść wspomnianego listu:
„Szanowny Panie,
Jesteśmy wdzięczni za kontakt z Ambasadą Szwajcarii i za przekazanie swoich spostrzeżeń w związku z wizytą Siostry Zuzanny Filipczak i jej klasy w Genewie w listopadzie. W pełni rozumiemy jej zawód, szczególnie że wizyta była częścią programu Comenius, którego celem jest pogłębianie tolerancji wobec różnorodności kulturowej.
Przekazaliśmy Pana obserwacje departamentowi edukacji kantonu Genewa. W odpowiedzi na nasz list władze kantonalne pokreśliły fakt, że kanton Genewa ściśle trzyma się zasady neutralności religijnej, według której zachowany jest rozdział między państwem a religią (laicyzm). Zasada ta odnosi się również do szkół i zabrania nauczycielom demonstrowania symboli religijnych w szkołach publicznych. Ostatnio muzułmańska nauczycielka z Genewy została zwolniona z pracy, ponieważ obstawała przy noszeniu na głowie chusty podczas zajęć lekcyjnych.
Otrzymaliśmy informację, że dyrektor szkoły College de Budé, pan Gilles Revaz, od razu przeprosił Siostrę Filipczak za zajście. Zaprosił ją również do wzięcia udziału we wszystkich warsztatach. College de Budé po raz pierwszy uczestniczyła w programie Comenius. Wszystkie zainteresowane strony, w tym department edukacji kantonu Genewa oraz program Comenius, przyznały, że wizyta powinna była zostać lepiej przygotowana i taki przypadek powinien był zostać przewidziany.
Mamy nadzieję, że powyższe wyjaśnienie pomoże Panu lepiej zrozumieć zaistniałą sytuację i pragniemy zapewnić, że Szwajcaria pozostaje wierna swojej długiej tradycji dialogu międzykulturowego i tolerancji.”
Przeczytaj komentarz Szwajcarska... nijakość
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.