Parlamentarzyści dziękują Owsiakowi

Lider WOŚP wycofał się ze słów poparcia dla eutanazji. Parlamentarzyści, którzy o to apelowali, w kolejnym liście dziękują Owsiakowi i zwracają uwagę na znaczenie jego głosu w przestrzeni publicznej.

Jeszcze niedawno Jerzy Owsiak w jednym z wywiadów stwierdził, że "eutanazja to «pomoc starszym w cierpieniach»”. Ta wypowiedź lidera WOŚP wywołała burzę i zdziwienie także wśród licznych zwolenników Jerzego Owsiaka. Parlamentarzyści z czterech partii (Krzysztof Jaworski z SP, Marek Sawicki z PSL, Jacek Żalek z PO oraz Przemysław Wipler z PiS) zaapelowali do inicjatora Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy żeby przed kolejnym wielkim finałem Orkiestry wycofał się z wypowiedzi (czytaj TUTAJ). Chociaż z pierwszej wypowiedzi Owsiaka (czytaj TUTAJ) to nie wynikało, to w sobotę na antenie TVN24 szef fundacji WOŚP powiedział: - Nie jestem za eutanazją i nigdy nie byłem. Mówię o dylematach człowieka, który ma odwagę przyznać się do tego, że gdy ogląda cierpienie, to pyta o jego sens.

Po tej wypowiedzi autorzy apelu dziękują Owsiakowi. Zwracają też uwagę na znaczenie jego głosu w przestrzeni publicznej. Publikujemy ich list:

Sz. P. Jerzy Owsiak

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Bardzo dziękujemy za Pana szybką, merytoryczną odpowiedź. Nie było naszą intencją strywializowanie Pana wypowiedzi do poglądu, iż wolno „uśpić babcię albo dziadka”. Tak jak obecnie szeroko Pan wyłożył, Pana wypowiedzi od początku dotyczyły wewnętrznych rozterek, pytań, które przecież muszą rodzić się w człowieku przy zderzeniu z wieloma dramatycznymi sytuacjami, przynoszonymi przez życie. Tajemnica ludzkiego cierpienia jest samym rdzeniem człowieczeństwa, wielkim tematem pokoleń filozofów, teologów i mistyków. Jesteśmy tylko politykami i nie z takich pozycji pozwoliliśmy sobie zwrócić się do Pana. Chodzi nam o aspekt, który obecnie bardzo celnie zdefiniował Pan jako „prywatne opinie, prywatne rozterki”. Prosimy Pana o wzięcie pod uwagę, iż dzielenie się nimi publicznie przez osobę o Pana pozycji społecznej, ma, chcąc nie chcąc pewne konsekwencje. Jak rozumiemy, nie chciał ich Pan spowodować.

Jednak proszę zauważyć, co się wydarzyło. Jeden z naszych kolegów parlamentarzystów skomentował: „Podejrzewam, że ludzie uczestniczący w akcji Owsiaka będą się z nim identyfikować”, w kontekście wskazującym, iż akcja WOŚP ma stać się referendum w sprawie eutanazji. Medialny koncern na swojej stronie internetowej robi sondę z odpowiedzią: „Popieram eutanazję, a Owsiak ma rację - to rodzaj pomocy ludziom, którzy naprawdę cierpią. Powinna być w pełni dostępna, bo każdy ma prawo decydować o swoim losie”. Pan miał na myśli dramaty egzystencjalne, natychmiast znaleźli się tacy, którzy postanowili zrobić z Pana sztandar poparcia dla eutanazji. Eutanazji rozumianej właśnie jako zbanalizowane powszechne przyjmowanie, że „babcię i dziadka można uśpić”.

Dziękujemy za ciepłe słowo o naszej ponadpartyjnej współpracy. Słusznie zwrócił Pan uwagę, że bardzo wiele rozwiązań w obszarze służby zdrowia jest co najmniej dalekie od doskonałości. Jednoczy nas jednak wspólny pogląd: rozwiązaniem nie jest eutanazja. Zabijanie ludzi starych i chorych jest sposobem reperowania budżetów państw, bo zmniejsza wydatki. Taka jest prawdziwa przyczyna, dla której w wielu krajach manipulując hasłami humanitarnymi, wprowadza się dopuszczalność takich działań, ich społeczną akceptowalność. Jak widać, wielu chciałoby, by tą drogą poszła również Polska. My chcemy Polski innej, trwającej przy przekonaniu, iż jak to słusznie Pan napisał: „życie dla mnie i dla nas wszystkich jest wartością najwyższą i jest celem działań od samego początku”. Dlatego jeszcze raz dziękujemy Panu za sprostowanie poprzedniej, jak sam Pan widzi, nieszczęśliwie brzmiącej w życiu publicznym wypowiedzi. Pana autorytet wśród polskiej młodzieży jest niewątpliwy. Bardzo prosimy, niech Pan powie naszej młodzieży: ,,Stawianie pytań w sumieniu jest częścią naszej ludzkiej kondycji. Jednak zabijanie ludzi nigdy nie jest odpowiedzią. Nie poddawajcie się pokusie budowania Polski, idąc na łatwiznę. Tak naprawdę zniszczycie w ten sposób to, co najistotniejsze. Tkankę najważniejszych dla każdego człowieka relacji rodzinnych i solidarności z każdym bliźnim. Szczególnie z tym najbardziej potrzebującym pomocy drugiego”.

Kazimierz Jaworski (SP), Marek Sawicki (PSL), Jacek Żalek (PO), Przemysław Wipler (PiS)

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • beata
  06.01.2013 17:32
  Owsiak autorytetem moralnym? to czysta kpina.On nie powiedział o jedno zdanie za dużo, on powiedział tylko to, co naprawdę myśli, a sprostował swoją wypowiedź, bo tak trzeba i tak mu kazano. nie mam złudzen ani do niego ani do jego akcji.
 • JotDee
  06.01.2013 21:47
  W tym roku zbiera po raz pierwszy także na... seniorów.
 • operator
  06.01.2013 23:31
  Nie rozumiem po co ta cała zabawa? Najpierw Owsiak wyznaje szczerze że własciwie eutanazja jest ok.Nastepnie naciskany przez polityków potwierdza co powiedział aby po krótkim czasie,kiedy zrozumiał że jego "orkiestra"nie zbierze tyle co zawsze-zmienia zdanie.Panowie politycy zniesmaczeni wypowiedzią pana Jurka zmuszaja go do stwierdzenia że "własciwie nigdy nie był zwolennikiem eutanazji" i z tej okazji bardzo mu dziękują.Wszyscy udają że jest fajnie ,nic sie nie zmieniło,będziemy zbierac pieniążki a za miesiąc pan Jurek nasz najwiekszy autorytet moralny powie że jednak przemyslał na spokojnie i eutanazja bardzo mu się podoba.
  siema
 • krakauer2
  07.01.2013 07:46
  Ja nie jestem parlamentarzystą, więc nie tylko nie podziękuję Owsiakowi, ale z całą pewnością nie dam złamanego grosza na zbierane przez jego zwolenników pieniądze na eutanazyjną szprycę dla mnie i mojej żony. Zachęcam gorąco wszystkich do takiego samego kroku. Ten typ jest całkowicie niewiarygodny w tym co mówi i wysoce szkodliwy w swoich działaniach.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  2°C Czwartek
  noc
  1°C Czwartek
  rano
  2°C Czwartek
  dzień
  2°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »