W sobotę inauguracja roku bł. Czesława

Gregoriańską Liturgią Godzin i uroczystą mszą świętą rozpoczną się w sobotę we Wrocławiu obchody 300. rocznicy beatyfikacji i 50. rocznicy ustanowienia bł. Czesława patronem miasta. Koncerty, wystawy i konferencje będą się dobywały przez cały 2013 rok.

Jak powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej promotor kultu bł. Czesława, dominikanin ojciec Norbert Oczkowski, jednym z głównych celów organizacji obchodów jest przypomnienie postaci patrona mieszkańcom Wrocławia oraz konsolidacja środowiska dominikańskiego w celu przyspieszenia procesu kanonizacji.

"Oprócz tego chcemy, żeby obchody wpisały się w przyznanie Wrocławiowi w 2016 r. tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. W tym samym roku nasz zakon będzie bowiem obchodził 800-lecie powstania" - mówił Oczkowski.

Rok jubileuszowy bł. Czesława podzielony został na cztery główne części. W pierwszym etapie, oprócz uroczystej inauguracji, odbędą się m.in. wystawa odnalezionych w bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego muzykaliów dominikańskich oraz wykład nt. życiorysu bł. Czesława, okresu jego starań o beatyfikację i okolicznościach ustanowienia go patronem Wrocławia.

W czerwcu, w czasie Dni Wrocławia, obchodzona będzie 50. rocznica ustanowienia bł. Czesława patronem miasta. Zostanie wówczas przygotowana m.in. inscenizacja najazdu mongolskiego na Wrocław, do którego doszło w XIII w., a w Ratuszu nastąpi odsłonięcie i poświęcenie popiersia bł. Czesława.

"W lipcu zaplanowane zostały uroczystości odpustowe, które poprzedzi autokarowa pielgrzymka śladami bł. Czesława. Pielgrzymi odwiedzą m.in. Kraków, Rzym, Wiedeń, Pragę i Opole. W październiku odbędą się natomiast obchody rocznicy beatyfikacji. Oprócz uroczystej mszy świętej pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego arcybiskupa Celestino Migliore przygotowane zostaną m.in. wystawa +Dominikańskie Matki Boże+ oraz sympozjum naukowe o historii i sztuce dominikanów na Dolnym Śląsku" - dodał Oczkowski.

Obchody jubileuszu zakończy nabożeństwo, które odbędzie się 31 grudnia.

Bł. Czesław Odrowąż żył na przełomie XII i XIII w. W 1220 lub 1221 r. został przyjęty przez św. Dominika do zakonu. Tradycja dominikańska przypisuje Czesławowi założenie pierwszego czeskiego klasztoru w Pradze, a w 1226 r. przejął z rąk wrocławskiego biskupa Wawrzyńca kościół św. Wojciecha, przy którym założony został klasztor.

W 1241 r. bł. Czesław był świadkiem najazdu Mongołów, którzy spalili lewobrzeżną część Wrocławia. Według przekazów Jana Długosza dzięki gorącym modlitwom Czesława nad jego głową pojawił się zstępujący z nieba słup ognia, który tak przeraził najeźdźców, że odstąpili od murów miasta i udali się pod Legnicę.

W 1713 r. papież Klemens XI beatyfikował bł. Czesława. W roku 1963 papież Paweł VI na prośbę ówczesnego metropolity wrocławskiego księdza kardynała Bolesława Kominka ogłosił bł. Czesława głównym patronem miasta Wrocławia.(PAP)

mic/ itm/

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
12°C Poniedziałek
wieczór
11°C Wtorek
noc
7°C Wtorek
rano
13°C Wtorek
dzień
wiecej »