Reklama

Największemu pielgrzymowi 890 m npm

„Największemu pielgrzymowi XX wieku Janowi Pawłowi II, orędownikowi pokoju, Papieżowi wiary, nadziei i miłości”. Takie słowa wyryto na pomniku, który z inicjatywy członków Grupy Modlitewnej z Gronia Jana Pawła II został postawiony przy Sanktuarium Królowej Ludzi Gór na wysokości 890 metrów nad poziomem morza.

Reklama

„Największemu pielgrzymowi XX wieku Janowi Pawłowi II, orędownikowi pokoju, Papieżowi wiary, nadziei i miłości”. Takie słowa wyryto na pomniku, który z inicjatywy członków Grupy Modlitewnej z Gronia Jana Pawła II został postawiony przy Sanktuarium Królowej Ludzi Gór na wysokości 890 metrów nad poziomem morza. Jego poświęcenie odbyło się w niedzielę 15 lipca podczas Mszy świętej, którą dla ponad czterech tysięcy pielgrzymów odprawili biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy i przybyły z Rzymu biskup Stanisław Ryłko, pochodzący z pobliskiego Andrychowa.

Groń Jana Pawła II znajduje się w pobliżu góry Leskowiec w Beskidzie Małym, na styku gmin Andrychów w powiecie wadowickim i Stryszawa w powiecie suskim oraz na granicy archidiecezji krakowskiej i diecezji bielsko-żywieckiej. Karol Wojtyła wielokrotnie odwiedzał ten szczyt, noszący jeszcze do niedawna nazwę Jaworzyna. Po raz pierwszy był tam wraz ze swym ojcem w 1930 roku. Później przychodził w te strony jeszcze wiele razy - również jako ksiądz, biskup i kardynał.
Grupa miłośników gór, skupionych wokół przewodników górskich i działaczy PTTK Stefana oraz Danuty Jakubowskich z Andrychowa, w 1987 roku doprowadziła do zmiany nazwy tego wzniesienia z Jaworzyny na Groń Jana Pawła II. Później w tym miejscu zaczęto organizować coroczny czerwcowy Rajd Szlakami Jana Pawła II. We wrześniu 1995 roku z inicjatywy Stefana Jakubowskiego na Groniu Jana Pawła II wzniesiono kaplicę, nazwaną Sanktuarium Królowej Ludzi Gór.
Postawienie pomnika Ojca Świętego było kolejną inicjatywą, mającą upamiętnić związki Jana Pawła II z tym miejscem. Ponad dwumetrową postać Ojca Świętego wykonali w kamieniu artyści rzeźbiarze z Tarnowa: Bogdana Ligęza-Drwal i Światosław Karwat. Ważącą ponad 900 kilogramów figurę postawiono na 3-tonowym granitowym głazie na szczycie Gronia, a więc na wysokości 890 metrów nad poziomem morza. „Jest to najwyżej położony w Polsce pomnik Ojca Świętego” - mówi z dumą Stefan Jakubowski.
„Ta uroczysta Eucharystia, odprawiana na Groniu Jan Pawła II, oznacza kolejny ważny etap w życiu tego niezwykłego sanktuarium, które zrodziło się z miłości do Ojca Świętego. Dziś obejmujemy jego osobę i posługę naszą szczególną modlitwą” - powiedział biskup Stanisław Ryłko, który przewodniczył Mszy świętej, w czasie której poświęcono pomnik. Przekazał on zgromadzonym pielgrzymom pozdrowienia i błogosławieństwo od Ojca Świętego Jana Pawła II.
Biskup Tadeusz Rakoczy w homilii, poświęconej pielgrzymiej posłudze Ojca Świętego, wyraził wdzięczność wszystkim inicjatorom i wykonawcom pomnika. „Niech świadczy on o Janie Pawle II, jego powołaniu i dziele, jakiego dokonuje w Kościele i świecie. Niech też w XXI wieku i trzecim tysiącleciu ten pomnik świadczy wobec przyszłych pokoleń o nas, o naszej wierze, nadziei i miłości oraz naszym przywiązaniu do Boga i Ojca Świętego” - powiedział Ksiądz Biskup.
W czasie uroczystości poświęcono także dzwon jubileuszowy, który ufundowali wierni z pobliskich parafii. Zostanie on umieszczony na 9-metrowej dzwonnicy, której budowa przy Sanktuarium Królowej Ludzi Gór ma się zacząć już za kilka dni.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
0°C Czwartek
rano
wiecej »

Reklama