Odrzucony wcześniej przez władze Izraela metropolita Ireneusz I został wybrany prawosławnym patriarchą Jerozolimy. Był on jednym spośród 5 kandydatów na objęcie tego stanowiska.
Odrzucony wcześniej przez władze Izraela metropolita Ireneusz I został wybrany prawosławnym patriarchą Jerozolimy. Był on jednym spośród 5 kandydatów na objęcie tego stanowiska. Władze odmawiały zatwierdzenia jego wyboru “ze względów bezpieczeństwa” i “dla dobra Jerozolimy”. Dopiero na początku sierpnia pod wpływem międzynarodowej presji rząd Izraela wycofał swój sprzeciw wobec jego osoby. “Rząd Izraela jest bardzo rozczarowany tym wyborem” – powiedział rabin David Rosen i dodał: “Ireneusz uważany jest za najmniej ustępliwego i najmniej sprzyjającego interesom Izraela”.
Grecki Kościół Prawosławny w Jerozolimie jest właścicielem licznych gruntów i nieruchomości, przez co wywiera on znaczny wpływ na środowiska polityczne w Izraelu. Poprzednik patriarchy Ireneusza I, Diodor I, ku niezadowoleniu Arabów, wydzierżawił bądź sprzedał z tego Izraelowi znaczną część swojego majątku.
Prawosławny patriarchat jerozolimski zajmuje czwarte miejsce na honorowej liście niezależnych (autokefalicznych) Kościołów prawosławnych. Podlegają mu wierni w Izraelu i w Jordanii. Chociaż od początku znajduje się w Ziemi Świętej, ma charakter grecki (podobnie zresztą jak pozostałe patriarchaty starożytne: Konstantynopola, Aleksandrii i Antiochii), a nie np. arabski. W trzech krajach – Grecji, na Cyprze i w Turcji (Stambuł-Konstantynopol) istnieją egzarchaty Patriarchatu Jerozolimskiego, będące swego rodzaju jego przedstawicielstwami we wspomnianych krajach.
Decyzje MEN ws. organizacji lekcji religii w szkole stały się impulsem do przyspieszenia prac.
Papież, przyzywając Bożego Miłosierdzia, ponownie wezwał do modlitwy o dar pokoju.
Obraz ten zajmuje szczególne miejsce w pobożności maryjnej Wiecznego Miasta.
Uzdrowienie ran, wyzwania postmodernizmu, uczenie się z innych kultur...