Wzrasta liczba osób wierzących w europejskich metropoliach. Badań porównawczych na ten temat dokonał w latach 1990-1999 w czterech wielkich miastach starego kontynentu profesor teologii pastoralnej Uniwersytetu Wiedeńskiego Paul Zulehner.
Wzrasta liczba osób wierzących w europejskich metropoliach. Badań porównawczych na ten temat dokonał w latach 1990-1999 w czterech wielkich miastach starego kontynentu profesor teologii pastoralnej Uniwersytetu Wiedeńskiego Paul Zulehner. Według opublikowanych przez austriacki dziennik “Kurier” wyników tych badań procent osób deklarujących się jako wierzące wzrósł w Wiedniu z 71 do 80 proc., w Lizbonie z 47 do 74 proc., a w Brukseli z 61 do 78 proc. Jedynie w Paryżu liczba wierzących nie uległa zmianie.
“Z metropolii wydaje się emanować odnowa religijna”– podsumował te wyniki prof. Zulehner. Jego zdaniem jest to odpowiedź na rosnącą powierzchowność codziennego życia.
Zapotrzebowanie na duchowość widać także po rosnącej popularności tak zwanych wakacji w klasztorze, rozpowszechnionych w niektórych krajach zachodnich. Na przykład w Austrii 130 istniejących tam klasztorów odwiedza co roku pół miliona turystów, którzy zatrzymują się tam często na dłużej i poznają życie zakonne.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.