![][1]Kard. Edward M. Egan, arcybiskup Nowego Jorku, uczestniczył w uroczystości oddania Centralnej Synagogi w Nowym Jorku. Synagoga odbudowana została po pożarze, jaki strawił ją niemal doszczętnie 3 lata temu. Kardynał zwracając się do przedstawicieli gminy żydowskiej, powiedział, że „społeczność katolicka dzieliła z wami ból spowo [1]: zdjecia/arch/kardynal/tmb/Egan-Edward-Michael.gif
Kard. Edward M. Egan, arcybiskup Nowego Jorku, uczestniczył w uroczystości oddania Centralnej Synagogi w Nowym Jorku. Synagoga odbudowana została po pożarze, jaki strawił ją niemal doszczętnie 3 lata temu. Kardynał zwracając się do przedstawicieli gminy żydowskiej, powiedział, że „społeczność katolicka dzieliła z wami ból spowodowany stratą w ogniu tak wspaniałej świątyni.” „Teraz natomiast dzielimy z wami radość z jej odzyskania” – podkreślił arcybiskup. W uroczystościach uczestniczyło ok. 4 tys. osób.
Kardynał, będący trzy lata temu biskupem Bridgeport w stanie Connecticut, w dniu pożaru 28 sierpnia 1998 roku, był na obiedzie z przyjaciółmi zaledwie kilka ulic od płonącej synagogi. Obserwował więc pożar prawie od samego początku. “Byłem tam wraz z tłumem ludzi przyglądających się pożarowi kiedy jeden z rabinów stwierdził «Uratowaliśmy to co najważniejsze»” – powiedział kardynał opisując wyniesienie z płonącego budynku ksiąg Tory przez naczelnego rabina Petera Rubinsteina. ”Pokazaliście nam co jest najistotniejsze – wiarę w obliczu zagrożenia życia” – dodał kardynał.
Obecność tak wysokiego dostojnika Kościoła katolickiego zauważona została przez media amerykańskie i uznano ją za przejaw zacieśniania współpracy pomiędzy Kościołem, a społecznością żydowską.
Pożar wybuchł w trakcie remontu budynku i zniszczył go prawie doszczętnie. Uratowane jednak zostały prawie wszystkie przedmioty kultowe. Trwająca 3 lata odbudowa świątyni kosztowała ponad 40 mln. dolarów.
Centralna Synagoga jest najstarszym żydowskim budynkiem sakralnym w Stanach Zjednoczonych. Zbudowana została w 1872 roku na wzór synagogi w Budapeszcie i poświęcona była jednej z pierwszych gmin w USA. Obecnie wśród członków tej gminy znajdują się najbardziej wpływowi przedstawiciele świata biznesu i polityki w Nowym Jorku, jak chociażby Leonard Lauder, szef giganta kosmetycznego, firmy Estee Lauder.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.