Arcybiskup Nowego Jorku uczestniczył w otwarciu Centralnej Synagogi

![][1]Kard. Edward M. Egan, arcybiskup Nowego Jorku, uczestniczył w uroczystości oddania Centralnej Synagogi w Nowym Jorku. Synagoga odbudowana została po pożarze, jaki strawił ją niemal doszczętnie 3 lata temu. Kardynał zwracając się do przedstawicieli gminy żydowskiej, powiedział, że „społeczność katolicka dzieliła z wami ból spowo [1]: zdjecia/arch/kardynal/tmb/Egan-Edward-Michael.gif

Kard. Edward M. Egan, arcybiskup Nowego Jorku, uczestniczył w uroczystości oddania Centralnej Synagogi w Nowym Jorku. Synagoga odbudowana została po pożarze, jaki strawił ją niemal doszczętnie 3 lata temu. Kardynał zwracając się do przedstawicieli gminy żydowskiej, powiedział, że „społeczność katolicka dzieliła z wami ból spowodowany stratą w ogniu tak wspaniałej świątyni.” „Teraz natomiast dzielimy z wami radość z jej odzyskania” – podkreślił arcybiskup. W uroczystościach uczestniczyło ok. 4 tys. osób.

Kardynał, będący trzy lata temu biskupem Bridgeport w stanie Connecticut, w dniu pożaru 28 sierpnia 1998 roku, był na obiedzie z przyjaciółmi zaledwie kilka ulic od płonącej synagogi. Obserwował więc pożar prawie od samego początku. “Byłem tam wraz z tłumem ludzi przyglądających się pożarowi kiedy jeden z rabinów stwierdził «Uratowaliśmy to co najważniejsze»” – powiedział kardynał opisując wyniesienie z płonącego budynku ksiąg Tory przez naczelnego rabina Petera Rubinsteina. ”Pokazaliście nam co jest najistotniejsze – wiarę w obliczu zagrożenia życia” – dodał kardynał.

Obecność tak wysokiego dostojnika Kościoła katolickiego zauważona została przez media amerykańskie i uznano ją za przejaw zacieśniania współpracy pomiędzy Kościołem, a społecznością żydowską.

Pożar wybuchł w trakcie remontu budynku i zniszczył go prawie doszczętnie. Uratowane jednak zostały prawie wszystkie przedmioty kultowe. Trwająca 3 lata odbudowa świątyni kosztowała ponad 40 mln. dolarów.

Centralna Synagoga jest najstarszym żydowskim budynkiem sakralnym w Stanach Zjednoczonych. Zbudowana została w 1872 roku na wzór synagogi w Budapeszcie i poświęcona była jednej z pierwszych gmin w USA. Obecnie wśród członków tej gminy znajdują się najbardziej wpływowi przedstawiciele świata biznesu i polityki w Nowym Jorku, jak chociażby Leonard Lauder, szef giganta kosmetycznego, firmy Estee Lauder.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
3°C Środa
wieczór
2°C Czwartek
noc
2°C Czwartek
rano
4°C Czwartek
dzień
wiecej »