Jan Paweł II: świat potrzebuje radosnego orędzia przebaczenia

Papież Jan Paweł II odwiedził 16 września Frosinone, stolicę położonej najdalej na południu prowincji regionu Lacjum, na której obszarze znajduje się m.in. opactwo na Monte Cassino. W homilii podczas Mszy św. Ojciec Święty mówił o nadziei człowieka na przebaczenie i radości przebaczenia. – Świat szczególnie dziś potrzebuje tego radosnego orędzia(...) W naszych czasach trzeba bezzwłocznie przepowia

Papież Jan Paweł II odwiedził 16 września Frosinone, stolicę położonej najdalej na południu prowincji regionu Lacjum, na której obszarze znajduje się m.in. opactwo na Monte Cassino. W homilii podczas Mszy św. Ojciec Święty mówił o nadziei człowieka na przebaczenie i radości przebaczenia. – Świat szczególnie dziś potrzebuje tego radosnego orędzia(...) W naszych czasach trzeba bezzwłocznie przepowiadać Chrystusa, Odkupiciela człowieka, ażeby Jego miłość znana była wszystkim i dotarła wszędzie, mówił Papież.

Jest to pierwsza po przerwie związanej z Wielkim Jubileuszem – a zarazem 140. od początku pontyfikatu – podróż papieska na terenie Włoch. Ojcu Świętemu towarzyszyli jego wikariusz dla diecezji rzymskiej i przewodniczący Episkopatu Włoch kardynał Camillo Ruini oraz substytut sekretarza stanu arcybiskup Leonardo Sandri. Obecny był także przewodniczący Papieskiej Rady “Iustitia et Pax”, wietnamski kardynał Francois Xavier Nguyen Van Thuan. Podczas przejazdu samochodu papieskiego na miejsce spotkania, na które wybrano plac budowy nowego kościoła p.w. Św. Pawła Apostoła w dzielnicy Cavoni, młodzież miała w rękach flagi Stanów Zjednoczonych. Na balkonie ostatniego piętra jednego z pobliskich domów zawieszono transparent: “Modlitwa i chwała poległym w USA”.

Zwracając się do Jana Pawła II w imieniu ponad czterdziestu tysięcy obecnych, wśród których był wicepremier Gianfraco Fini z Sojuszu Narodowego, reprezentujący rząd Silvio Berlusconiego, ordynariusz diecezji Frosinone-Veroli-Ferentino biskup Salvatore Boccaccio podkreślił, że jego wizyta przypada “w mrocznych dniach historii ludzkości”, a powszechny klimat “goryczy, nienawiści i żądzy odwetu” powinien umocnić naszą wiarę.

W kazaniu, którego motywem przewodnim były słowa z Psalmu responsoryjnego “Daj nam, Panie, radość przebaczenia”, Papież mówił o nadziei człowieka na przebaczenie i radości przebaczenia. – Oto prawda, którą Kościół głosi niestrudzenie: Bóg miłuje nas nieskończoną miłością. Dał On ludzkości swego Syna jednorodzonego, umarłego na Krzyżu na odpuszczenie naszych grzechów... Przebaczenie Boże! Świat szczególnie dziś potrzebuje tego radosnego orędzia... W naszych czasach trzeba bezzwłocznie przepowiadać Chrystusa, Odkupiciela człowieka, ażeby Jego miłość znana była wszystkim i dotarła wszędzie”. Ojciec Święty nawiązał do Wielkiego Jubileuszu, który był “uprzywilejowaną okazją do głoszenia tego orędzia”. – Należy iść dalej tą drogą. Oto dlaczego na zamknięcie Roku Świętego skierowałem do Kościoła i do świata słowa, z jakimi Chrystus zwrócił się do Piotra: “Duc in altum – Wypłyń na głębię” (Łk 5, 4).

Papież zapowiedział, że w niedzielę 21 października br. wyniesie na ołtarze rzymskie małżeństwo Luigiego i Marię Beltrame Quattrocchi. Ceremonia ta odbędzie się w ramach zorganizowanego przez Konferencję Episkopatu Włoch spotkania rodzin. – Będzie ono okazją do refleksji nad powołaniem rodzin chrześcijańskich do świętości, a zarazem do umocnienia w świadomości społecznej roli rodziny i wezwaniem instytucji do jej obrony za pomocą odpowiednich ustaw i norm, powiedział Jan Paweł II.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
10°C Czwartek
noc
6°C Czwartek
rano
12°C Czwartek
dzień
12°C Czwartek
wieczór
wiecej »