Reklama

Watykan: nie będzie kolegialności bez prymatu Papieża

Większa kolegialność w kierowaniu Kościołem katolickim nie może się wiązać z jakimkolwiek umniejszaniem autorytetu Papieża – wynika z wypowiedzi większości biskupów podczas wczorajszej sesji Synodu Biskupów, który odbywa się Watykanie.

Reklama


Niektórzy uczestnicy mówią jednak o zwiększeniu roli biskupów w stosunku do Kurii Rzymskiej. Bp José Riuz Navas, przewodniczący Konferencji Biskupów Ekwadoru oraz bp Amédée Grab z Chur w Szwajcarii od początku obrad postulują, aby przekazać narodowym episkopatom czy Synodowi Biskupów więcej kompetencji.

Jednak kard. Lászlo Paskai, arcybiskup Budapesztu i abp Luis Morales Reyes, przewodniczący Episkopatu Meksyku podkreślili w swoich wystąpieniach, że kolegialność w kierowaniu Kościołem nie może naruszać prymatu Papieża, którego w Kościele powszechnym nie da się niczym zastąpić. Prymas Węgier powiedział, że czuje się w obowiązku wystąpić w obronie urzędu Biskupa Rzymu. Jak podkreślił, jest to szczególnie potrzebne w obecnej sytuacji, kiedy stosunek do wszelkiej hierarchii obciążony jest wieloma resentymentami.

Kardynał Paskai, który liczy sobie 73 lata, przypomniał czasy prześladowania Kościoła przez komunistyczny reżim, które odczuł na własnej osobie. „Muszę przypomnieć, że osoba i posługa Papieża w czasach prześladowań komunistycznych dawała wiernym wielką duchową siłę i odwagę” – powiedział kard. Paskai. Również abp Morales Reyes wystąpił w obronie prymatu następcy św. Piotra i powiedział krótko i dobitnie: „Wierność temu prymatowi jest jedną z najistotniejszych i nie dających się niczym zastąpić części wiary chrześcijańskiej.” „Kwestia kolegialności biskupów w prowadzeniu Kościoła musi być widziana w świetle samego Objawienia, a nie tylko w perspektywie ludzkiej czy społecznej” – powiedział i dodał, że „Biblia i nauka Kościoła wskazują, że temat obecnego Synodu wiąże się z podstawowym problemem, którym jest «duchowość kolegialności», o której pisał Papież w liście apostolskim „Novo millennio ineunte”. List ten jest programem Jana Pawła II na rozpoczęte właśnie stulecie. Kolegialności biskupów w perspektywie tego listu nabierze bardziej dynamicznego i żywotnego charakteru.” – powiedział abp Reyes. „Należy pogłębić teologiczną i prawną naturę Konferencji Biskupów, szczególnie w powiązaniu z nauczaniem Kościoła i Kurią Rzymską. „«Duchowość kolegialności» przenika i przemienia Konferencję Biskupów tak, że z każdej może uczynić dom i szkołę wspólnoty” – powiedział meksykański hierarcha.
«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
0°C Sobota
noc
wiecej »

Reklama