![][1]Papież Jan Paweł II wyraził duże zaniepokojenie z powodu kolejnych ataków terrorystycznych w Izraelu 1 grudnia. W rozważaniach przed niedzielną modlitwą maryjną Anioł Pański 2 grudnia na placu św. Piotra w Watykanie powiedział, że ostatnie wiadomości o aktach terroru w Ziemi Świętej napawają "bólem i troską" oraz zaapelował o modlitwy w intencji [1]: zdjecia/angelus01.gif
Oto słowa Papieża:
Drodzy bracia i siostry
Wraz z dzisiejszą pierwszą niedzielą Adwentu rozpoczyna się nowy rok liturgiczny w Kościele katolickim. Kościół podejmuje swoją drogę i wzywa, by jeszcze intensywniej zastanawiać się nad misterium i tajemnicą Chrystusa, którą ciągle na nowo powinniśmy odkrywać w swoim życiu. Chrystus jest alfą i omegą, początkiem i końcem czasów. Jest także tym, który przemierza czasy ludzkich dziejów i wkracza w nie, w nasze zwycięstwa, ale także i w to, co jest ciemną stroną naszego życia: w nasze grzechy.
Adwent jest synonimem nadziei: nie próżnym oczekiwaniem na Boga pozbawionego oblicza, lecz z konkretną ufnością i pewnością powrotu Tego, który już nas nawiedził, "Oblubieńca", który swoją krwią przypieczętował wieczne przymierze z ludzkością; nadzieją, która pobudza do czujności i jest cnotą charakterystyczną tego szczególnego okresu liturgicznego. Chodzi o
czujność w modlitwie, ożywianą miłosnym oczekiwaniem; czujność w dynamizmie konkretnej nadziei, świadomej, że zbliża się Królestwo Boże, w którym ludzie uczą się żyć jak bracia.
2. Z tymi uczuciami wchodzimy w czas Adwentu jako wspólnota chrześcijańska, napełnieni Duchem Świętym oraz przesłaniem zawartym w Słowie Bożym. W liturgii, którą dzisiaj celebrujemy, rozbrzmiewa przepiękna przepowiednia proroka Izajasza, ogłoszona w chwili kryzysu w dziejach Izraela.
"Stanie się na końcu czasów - mówi Pan - że góra świątyni Pańskiej stanie mocno na wierzchu gór i wystrzeli ponad pagórki. Wszystkie narody do niej popłyną, mnogie ludy pójdą ...wtedy swe miecze przekują na lemiesze, a swoje włócznie na sierpy. Naród przeciw narodowi nie podniesie miecza, nie będą się więcej zaprawiać do wojny" (Iz 2, 1-5).
Te słowa proroka Izajasza zawierają obietnicę większego pokoju, który nigdy nie był tak ważną sprawą jak dzisiaj dla ludzkości, zwłaszcza dla Ziemi Świętej, skąd napływają wiadomości o wielkiej tragedii. Niech potęga słów proroka Izajasza inspiruje ludzi i serca wierzących oraz ludzi dobrej woli, którzy 14 grudnia będą chcieli przyłączyć się do dnia postu w intencji pokoju na całym świecie, a także tych, którzy połączą się z nami w ostatnią niedzielę styczna przyszłego roku w modlitwie gromadzącej przedstawicieli różnych religii i wyznań.
3. Zawierzamy te wołania o pokój Maryi, Dziewicy i czuwającej Matce nadziei. Za parę dni będziemy sprawować z odnowioną wiarą uroczystość jej Niepokalanego Poczęcia. Niech ona nas prowadzi tą drogą, pomagając ludziom i wszystkim narodom zwrócić wzrok ku "górze Pana" wyrażającej ostateczny tryumf Chrystusa i nadejścia Jego królestwa pokoju.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.