Wyznawcy judaizmu rozpoczęli w poniedziałek wieczorem obchody Święta Lag ba- Omer. Święto obchodzi się 33 dnia od drugiego dnia Święta Pesach. Główne uroczystości Święta Lag ba-Omer odbywają się przy grobie Raszbiego na górze Har Miron, w Górnej Galilei, na północy Izraela, w świętym mieście Cfat (Safed). Zebrało się tam ok. 200 tys. wyznawców judaizmu, głównie związanych z nurtem kabalistycznym.
Wyznawcy judaizmu rozpoczęli w poniedziałek wieczorem obchody Święta Lag ba-Omer. Święto obchodzi się 33 dnia od drugiego dnia Święta Pesach. Główne uroczystości Święta Lag ba-Omer odbywają się przy grobie Raszbiego na górze Har Miron, w Górnej Galilei, na północy Izraela, w świętym mieście Cfat (Safed). Zebrało się tam ok. 200 tys. wyznawców judaizmu, głównie związanych z nurtem kabalistycznym.
Główną uroczystością podczas całego dnia jest procesja ze starożytnym zwojem Tory przeniesionym z synagogi Beit Abo w Safedzie do grobu rabbiego Szimona Bar-Jochai na Górze Miron. Tam odczytane zostaną fragmenty Tory (Pięcioksięgu Mojżeszowego) a o północy zostanie rozpalony "wielki ogień".
W środowiskach Żydów świeckich święto Lag ba-Omer traktowane jest jako "dzień ognia". Wieczorem rozpala się tysiące ognisk, w których piecze się ziemniaki. Wieczór mija co roku w atmosferze tańców, śpiewów i fajerwerków. Tego dnia odbywa się także w Izraelu tysiące ślubów, bowiem w ciągu następnych siedmiu tygodni żałoby po wielkim rabinie Bar-Jochai, jest to zabronione. W rodzinach ortodoksyjnych Żydów tego dnia dokonuje się postrzyżyn trzyletnich chłopców.
Podczas tegorocznych obchodów święta podjęto szczególne środki bezpieczeństwa. Modlących chroniło ponad 2,5 tys. policjantów i setki wolontariuszy. W obawie przez zamachami postawiono w stan najwyższej gotowości służby bezpieczeństwa. Policja sprawdzała samochody w całej okolicy, pilnowane były parkingi, a specjalne patrole kontrolowały cały rejon świątecznych ceremonii wokół miasta Safed.
Według kalendarza żydowskiego święto przypadło w tym roku na 18 dzień miesiąca ijar. Według tradycji w tym dniu, ustała zaraza morowa, która śmiertelnie poraziła 12 tys. par uczniów rabbiego Akiwy (w jesziwach żydowskich czyli szkołach religijnych, uczniowie uczą się parami).
Tego dnia Żydzi obchodzą również rocznicę śmierci słynnego rabina Szimona Bar-Jochaja, wielkiego mędrca Talmudu i mistrza midraszu, który żył w II wieku. Rabin Szimon Bar-Jochaj, zwany Raszbim, jest, wedle przyjmowanej powszechnie tradycji, autorem najważniejszej księgi kabalistycznej tzw. Księgi Zohar.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.