Niech będzie wzajemną wymianą darów

Komisje "Iustitia et Pax" Episkopatów Francji i Niemiec ogłosiły 8 maja wspólne oświadczenie nt. priorytetów polityki europejskiej. Symboliczna data jego ogłoszenia (57. rocznica podpisania kapitulacji Niemiec hitlerowskich z zachodnimi aliantami, we Francji jest to dzień wolny od pracy) ma - według autorów dokumentu - przypominać o korzeniach Wspólnoty Europejskiej i konieczności dalszej budowy z

Komisje "Iustitia et Pax" Episkopatów Francji i Niemiec ogłosiły 8 maja wspólne oświadczenie nt. priorytetów polityki europejskiej. Symboliczna data jego ogłoszenia (57. rocznica podpisania kapitulacji Niemiec hitlerowskich z zachodnimi aliantami, we Francji jest to dzień wolny od pracy) ma - według autorów dokumentu - przypominać o korzeniach Wspólnoty Europejskiej i konieczności dalszej budowy zjednoczonej Europy.

Wśród sześciu priorytetowych zadań Wspólnoty znalazło się "przyjęcie nowych członków, którzy wcześniej, z powodu rządów komunistycznych, byli z tej unii wykluczeni". Obie Komisje podkreślają, że proces ten powinien być "wzajemną wymianą darów" i nie powinien stać się jednostronnym dostosowywaniem się krajów członkowskich do wymagań Unii. Proces przyjmowania nowych członków jest dla UE "szansą skorzystania z doświadczeń i bogactw duchowych społeczeństw przez dziesięciolecia opierających się komunizmowi".

Dokument przypomina też, że "rany spowodowane niedawną historią są na Wschodzie Europy o wiele żywsze niż na Zachodzie" i że przyjęcie nowych członków może przyczynić się do rozszerzenia "wymiaru pojednania".

Inne priorytety obecnej polityki europejskiej to - według oświadczenia - m.in. prowadzenie polityki opartej na tożsamości europejskiej, kontrola tej polityki przez parlamenty a także nawiązanie przyjaznych stosunków z krajami pozostającymi poza granicami Unii, a szczególnie z Rosją.
Dzisiejszy dokument jest pierwszym oświadczeniem tego typu wydanym wspólnie przez różne Kościoły lokalne; współpracę w tym kierunku zapoczątkowali, jak twierdzą autorzy, "dwaj partnerzy ze względu na szczególną bliskość i ułatwienia organizacyjne". Wkrótce przewiduje się jej rozszerzenie.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
25°C Poniedziałek
wieczór
22°C Wtorek
noc
18°C Wtorek
rano
25°C Wtorek
dzień
wiecej »