Komisje "Iustitia et Pax" Episkopatów Francji i Niemiec ogłosiły 8 maja wspólne oświadczenie nt. priorytetów polityki europejskiej. Symboliczna data jego ogłoszenia (57. rocznica podpisania kapitulacji Niemiec hitlerowskich z zachodnimi aliantami, we Francji jest to dzień wolny od pracy) ma - według autorów dokumentu - przypominać o korzeniach Wspólnoty Europejskiej i konieczności dalszej budowy z
Komisje "Iustitia et Pax" Episkopatów Francji i Niemiec ogłosiły 8 maja wspólne oświadczenie nt. priorytetów polityki europejskiej. Symboliczna data jego ogłoszenia (57. rocznica podpisania kapitulacji Niemiec hitlerowskich z zachodnimi aliantami, we Francji jest to dzień wolny od pracy) ma - według autorów dokumentu - przypominać o korzeniach Wspólnoty Europejskiej i konieczności dalszej budowy zjednoczonej Europy.
Wśród sześciu priorytetowych zadań Wspólnoty znalazło się "przyjęcie nowych członków, którzy wcześniej, z powodu rządów komunistycznych, byli z tej unii wykluczeni". Obie Komisje podkreślają, że proces ten powinien być "wzajemną wymianą darów" i nie powinien stać się jednostronnym dostosowywaniem się krajów członkowskich do wymagań Unii. Proces przyjmowania nowych członków jest dla UE "szansą skorzystania z doświadczeń i bogactw duchowych społeczeństw przez dziesięciolecia opierających się komunizmowi".
Dokument przypomina też, że "rany spowodowane niedawną historią są na Wschodzie Europy o wiele żywsze niż na Zachodzie" i że przyjęcie nowych członków może przyczynić się do rozszerzenia "wymiaru pojednania".
Inne priorytety obecnej polityki europejskiej to - według oświadczenia - m.in. prowadzenie polityki opartej na tożsamości europejskiej, kontrola tej polityki przez parlamenty a także nawiązanie przyjaznych stosunków z krajami pozostającymi poza granicami Unii, a szczególnie z Rosją.
Dzisiejszy dokument jest pierwszym oświadczeniem tego typu wydanym wspólnie przez różne Kościoły lokalne; współpracę w tym kierunku zapoczątkowali, jak twierdzą autorzy, "dwaj partnerzy ze względu na szczególną bliskość i ułatwienia organizacyjne". Wkrótce przewiduje się jej rozszerzenie.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.