Mniej spekulacji, więcej modlitwy

Do ograniczenia spekulacji co do przyszłości Kościoła i Stolicy Piotrowej oraz do włączenia się w modlitwę Kościoła, zachęcił diecezjan biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski. W związku z decyzją o abdykacji Benedykta XVI, w specjalnej wypowiedzi na antenie Katolickiego Radia Podlasie, bp Kiernikowski powiedział, że w obecnej sytuacji przede wszystkim powinniśmy kierować do Boga modlitwę wdzięczności za blisko ośmioletnią posługę Ojca Świętego.

Biskup siedlecki przyznał, że to niecodzienne wydarzenie stwarza we współczesnym Kościele nową sytuację i że należy spojrzeć na nie z różnych punktów widzenia.

„Ze słów samego Papieża wnioskujemy, że jest on świadom tego, że kontynuowanie przez niego posługi Piotrowej w tak zaawansowanym wieku, gdy doświadcza niedomagań i cierpienia, mogłoby mieć niewątpliwie swoje znaczenie w Kościele i dla Kościoła. Podobne do tego, gdy byliśmy świadkami ostatnich tygodni i godzin odchodzenia Jana Pawła II, dotkniętego cierpieniem i zmagającego się z nim oraz świadomie akceptującego tę sytuację cierpienia. Papież Jan Paweł II umierał na oczach świata. Była to jego osobista, życiowa katecheza. Był to jego świadomy wybór kontynuowania posługi w Kościele do końca” – przypomniał bp Kiernikowski.

Z drugiej strony, jak zauważył biskup siedlecki, słuchając słów Benedykta XVI, dostrzegamy inny rodzaj świadomości co do kierowania „łodzią św. Piotra”. „Benedykt XVI świadom tego, że kierowanie Kościołem i głoszenie Ewangelii w dzisiejszym świecie wymaga siły zarówno ciała jak i ducha oraz tego, że jego siły w ostatnich miesiącach słabną, uznał swoją niezdolność do skutecznego pełnienia tej posługi. Jest to również w pełni świadoma i suwerenna decyzja, którą podejmuje ze względu na na dobro Kościoła” – powiedział biskup.

Jego zdaniem musimy na to spojrzeć jako na odważny krok, w którym wyraża się pokora sługi Kościoła i świadomość odpowiedzialności za Kościół. Benedykt XVI będzie mu nadal służył, ale z zupełnie nowej pozycji – z pozycji modlitwy i świadectwa wiary w ukrytym życiu.

Biskup siedlecki zachęca do otoczenia modlitwą ustępującego Papieża oraz do ograniczenia spekulacji co do przyszłości Kościoła i przyjęcia wiary, że Kościół jest prowadzony przez Ducha Świętego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
6°C Wtorek
noc
2°C Wtorek
rano
3°C Wtorek
dzień
5°C Wtorek
wieczór
wiecej »