Ponad 750 tys. sióstr zakonnych na całym świecie pełni posługę wśród najuboższych i najbardziej doświadczanych przez życie. Są to najczęściej sieroty, chorzy, umierający, zwłaszcza dzieci i kobiety.
Dane te, przedstawione przez fundację Pomoc Kościołowi w Potrzebie, dotyczą blisko 2 tys. zgromadzeń żeńskich zrzeszonych w Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych (UISG).
Zakonnice podejmują także konkretną refleksję nad ważnymi problemami dzisiejszego świata, gdzie angażują się w pracę duszpasterską i społeczną. Dotyczy to m.in. tych obszarów, gdzie występują największe niesprawiedliwości i dysproporcje społeczne, głód, wojny, skutki rozprzestrzeniania się AIDS, handel ludźmi i wiele innych. Ich posługa dla wielu osób jest konkretnym świadectwem wiary, a także jednym z najwymowniejszych znaków obecności Kościoła w świecie.
Przykłady sióstr niezwykle oddanych i poświęcających swoje życie posłudze potrzebującym można mnożyć. Jedną z najbardziej znanych jest Matka Teresa z Kalkuty, laureatka nagrody Nobla w 1979 r. Część z nich prowadzi życie klauzurowe, bazujące na codziennej modlitwie w klasztornych murach. To dodaje siły duchowej tym, które pracują często w ekstremalnie trudnych warunkach, jak np. w obozach dla uchodźców w Libanie czy wśród skazanych na niebyt mieszkańców brazylijskich faveli.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.