Poranna włoska prasa pełna spekulacji i spiskowych teorii

Choć od wczoraj za kardynałami zamknęły się drzwi Kaplicy Sykstyńskiej, a wraz z nimi wszelkie źródła informacji, poranna włoska prasa pełna jest spekulacji, tworząc wrażenie, jakoby "extra omnes" dziennikarzy nie dotyczyło.

"Czarny dym, teraz negocjacje" - pisze "La Repubblica", jednocześnie informując, że spada poparcie dla kard. Odilo Scherera, kandydata kurii. Brazylijski kardynał od tygodnia, według doniesień prasowych, przygotowuje się do "pojedynku" z kandydatem drugiej frakcji, kardynałów - biskupów wielkich diecezji świata, kard. Scolą i to miałaby być kluczowa dla przebiegu konklawe rywalizacja. Jednak ostra poniedziałkowa dyskusja wokół Instytutu Dzieł Religijnych miała osłabić pozycję kurialistów.

Franca Giansoldati w "Messaggero" pisze z kolei o "hamowaniu Scoli". Według dziennikarki, szeptają iż, arcybiskup Mediolanu miałby być jedynie "il candidato civetta", kandydatem-sową. Jego kandydatura została wystawiona w celu "uśpienia" czujności i ukryciu prawdziwego kandydata. Jedno jest pewne - pisze Giansoldati - droga najważniejszego włoskiego papabile jest pełna pułapek przygotowanych przez pozostałych purpuratów włoskich. Zresztą, jak przypomina "Il Messaggero" wraz z pozostałymi dziennikami, kard. Scolę mogą obciążać oskarżenia o zbyt wielki związek z polityką. "The Wall Street Journal" opublikował wywiad z anonimowym kardynałem z Europy. "Il caso Cl" dotyczy zbyt wielkiego związku między kard. Scolą a gubernatorem Lombardii Roberto Formigoni".

Zatem, wszystko według prasy rozgrywa się nadal między kard. Scolą i Shererem, na drugiej linii wciąż silni kard. Ouellet i jeden z kardynałów amerykańskich (Dolan bądź O'Malley). Jedynie "Il Corriere della Sera" wspomina o rosnących notowaniach kardynała z Meksyku. Kard. Francisco Robles Ortega miał wywołać dobre wrażenie wśród współbraci z Kolegium Kardynałów i może to mieć duże konsekwencje, gdy trzeba będzie szukać kogoś, kto zdoła przezwyciężyć "krzyżujące się weta".

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KONKLAWE

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11°C Wtorek
wieczór
8°C Środa
noc
4°C Środa
rano
11°C Środa
dzień
wiecej »