Korea Płn.: Bo zamkniemy strefę przemysłową!

Korea Północna zagroziła w sobotę zamknięciem prowadzonej wspólnie z Koreą Południową specjalnej strefy przemysłowej, na terytorium północnokoreańskim, w odpowiedzi na "obelgi" formułowane przez Seul. Wcześniej Phenian ogłosił "stan wojny" z Koreą Południową.

Rzecznik północnokoreańskiej komórki kontrolującej nadgraniczny kompleks przemysłowy Kaesong ostrzegł, że zostanie on zamknięty, jeśli Korea Południowa w dalszym ciągu będzie uderzać w godność sąsiada z Północy.

"Bez wahania zamkniemy kompleks przemysłowy, jeśli Korea Południowa będzie próbowała, choćby w najlżejszy sposób, naruszyć naszą godność" - głosi oświadczenie przekazane przez agencję KCNA. Jak podkreślono, wszystko zależy teraz od postępowania strony południowokoreańskiej.

Phenian ostro odpowiadał na opinie południowokoreańskich mediów, według których obiekt jest otwarty tylko dlatego, że zubożały kraj widzi w tym źródło korzyści.

Kilka dni wcześniej władze Korei Północnej poinformowały, że zamknęły gorącą linię telefoniczną z Koreą Południową, za pośrednictwem której koordynowano dojazdy południowokoreańskich pracowników do i ze strefy. Mimo to w sobotę strefa przemysłowa działała normalnie.

Zdaniem wielu mieszkańców Południa fakt, iż Phenian nie zamyka samego kompleksu świadczy o tym, że nie chce zaryzykować realnego aktu agresji i utraty lukratywnego źródła obcej waluty.

Zamknięcie obiektu oznaczałoby dalsze zaostrzenie sytuacji, nie tylko symboliczne (projekt jest uważany za jeden z ostatnich symboli odprężenia w relacjach między obiema Koreami z lat 1998-2008), ale także praktycznym; w kompleksie uwięzionych zostałyby setki południowokoreańskich pracowników i menedżerów 123 firm mających tam swoje fabryki - pisze agencja Reutera.

Kompleks przemysłowy Kaesong to połączenie taniej siły roboczej z Korei Płn. z południowokoreańskim kapitałem i technologiami. W 2012 roku w kompleksie wyprodukowano towary wartości 470 milionów dolarów.

W sobotę północnokoreańska agencja KCNA poinformowała, że władze w Phenianie ogłosiły "stan wojny" z Koreą Południową. Jest to kolejny etap eskalacji napięcia po lutowej próbie nuklearnej Korei Północnej. Jeszcze przed tą próbą, na początku lutego, Phenian także groził wycofaniem się ze współpracy z Seulem w strefie Kaesong.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
0°C Niedziela
rano
5°C Niedziela
dzień
6°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
wiecej »