Orlen Maraton - Kasaye zwycięzcą

Wynikiem 2:09:02 Etiopczyk Sisay Iemma Kasaye zwyciężył w Orlen Warsaw Marathon. Najszybciej spośród Polaków dystans 42 km 195 m pokonał Arkadiusz Gardzielewski i został tym samym mistrzem kraju.

Drugie miejsce, ze stratą 47 sekund do Kasaye, zajął Kenijczyk Elias Kemboi, a trzecie wicemistrz olimpijski z Pekinu Marokańczyk Jauoad Gharib. Na ósmym miejscu ukończył bieg Gardzielewski, z czasem 2:13.43, zaś na dziewiątym - jego klubowy kolega (WKS Śląsk Wrocław), Błażej Brzeziński - 2:13.56.

Henryk Szost (WKS Grunwald Poznań), uważany obecnie za najszybszego białego maratończyka, który był faworytem 83. mistrzostw Polski w maratonie mężczyzn, na 36 km zszedł z trasy na skutek kontuzji.

"Trzymałem się w czołówce, ale w połowie dystansu zaczęła boleć mnie prawa łydka. Próbowałem rozprostować nogę, licząc, że to tylko przykurcz. Potrafię walczyć z bólem, ale tym razem nie byłem w stanie wytrzymać. Ból wygrał" - tłumaczył rekordzista kraju, dziewiąty zawodnik londyńskich igrzysk.

Dlatego pierwszym Polakiem, który wbiegł na ulokowaną pod Stadionem Narodowym metę był 27-letni Gardzielewski. Jak przyznał był to triumf w cieniu kontuzji Szosta.

"Biegło się ciężko, przeszkadzał wiatr, więc nie był to dla mnie rewelacyjny występ, ale na mecie przekazano mi, że zostałem mistrzem kraju. Bardzo się cieszę, ale szkoda, że ten prestiżowy tytuł wywalczyłem dzięki kontuzji kolegi. Taki bywa sport" - powiedział specjalista biegów przełajowych.

Najlepszą wśród około 700 uczestniczących w imprezie kobiet okazała się Milka Jerotich z Kenii (2:28:23).

<PRE> Wyniki Warsaw Orlen Marathon

1. Sisay Iemma Kasaye (Etiopia) - 2:09.02 2. Elias Kemboi (Kenia) - 2:09.49 3. Jaouad Gharib (Maroko) - 2:10.11 4. Nicholas Manza Kamakya (Kenia) - 2:10.33 5. David Toniok Cherono (Kenia) - 2:10.56 6. Evans Ruto (Kenia) - 2:12.02 7. Dmytro Baranowsky (Ukraina) - 2:12.46

Wyniki 83. mistrzostw Polski w maratonie mężczyzn:

1. Arkadiusz Gardzielewski (WKS Śląsk) - 2:13.43 2. Błażej Brzeziński (WKS Śląsk) - 2:13.56 3. Radosław Dudycz (KS Team Run Gdańsk) - 2:18.23 4. Damian Kabat (WKS Zawisza Bydgoszcz) - 2:23.23 5. Daniel Chuchała (LKB Braci Petk Lębork) - 2:29.07 6. Łukasz Oskierko (12tri.pl) - 2:31.13.