Matka Boska w sztuce ludowej

Kolekcja ponad 400 wizerunków Matki Boskiej będzie tworzyć wystawę "Najświętsza Panienka w sztuce ludowej. Ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu". Wśród prezentowanych od soboty obiektów muzeum zaprezentuje m.in. figurki gipsowe, drzeworyty, oleodruki.

"Oprócz obiektów wykonanych przez twórców ludowych takich jak m.in. dawne i współczesne rzeźby drewniane, zaprezentujemy także figurki gipsowe i porcelanowe, które wraz z oleodrukami i dekoracją ze sztucznych kwiatów tworzyły ołtarzyki domowe w domach rodzin robotniczych i chłopskich żyjących na Górnym Śląsku na początku XX wieku" - poinformowała PAP kurator wystawy w Muzeum Górnośląskim Urszula Batko.

Najstarszymi obiektami będą drzeworyty datowane na przełom XVIII i XIX wieku, zwane grafikami dewocyjnymi. Niemałą część prezentowanej kolekcji stanowić będą pochodzące z XIX wieku obrazy malowane na szkle - z rejonu Dolnego Śląska, południowo-wschodniej Polski oraz Czech.

Wśród obrazów na płótnie z XIX i XX wieku wykonanych w warsztatach w Częstochowie, Gidlach i Krakowie pokazane zostaną "wizerunki portretowe" i tzw. sceny z życia. W przypadku obrazów portretowych będą to w szczególności kopie cudownych obrazów z sanktuariów i miejsc pątniczych, m.in. Wspomożycielka Wiernych z Pasawy, Matka Boska Karmiąca, Matka Boska Częstochowska (malowana farbami olejnymi oraz temperą na papierze).

Odrębną grupę stanowić będą dewocjonalia z polskich jak i europejskich miejsc pątniczych. Muzeum pokaże bogatą kolekcję kropielniczek glinianych i porcelanowych, drewniane różance z Lourdes (XIX/XX wiek), cudowne medaliki Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej, medaliki z miniaturą zdjęcia Matki Boskiej Częstochowskiej, broszki, przypinki, szkaplerze, święte obrazki, modlitewniki.

W zbiorach Muzeum Górnośląskiego znajduje się ok. 500 obiektów związanych z wizerunkiem Matki Boskiej, z czego 400 z nich znajdzie się na wystawie. Początki tej kolekcji sięgają okresu przed drugą wojną światową.

Ekspozycja "Najświętsza Panienka w sztuce ludowej. Ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu" potrwa od soboty do 15 września. Towarzyszy VI Metropolitalnemu Świętu Rodziny (18 maja-2 czerwca), którego celem jest promocja rodziny i wartości z nią związanych: macierzyństwa, ojcostwa, wychowania młodego pokolenia, przekazu tradycji i wiary oraz budowania trwałych więzi społecznych.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KULTURA, SPORT

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  15°C Wtorek
  noc
  12°C Wtorek
  rano
  16°C Wtorek
  dzień
  17°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »