„O godność człowieka i ład społeczny” – to hasło rozpoczętego dziś w Lublinie IV Chrześcijańskiego Tygodnia Społecznego. Debatom, seminariom i wykładom towarzyszy refleksja nad aktualnością przesłania Jana Pawła II dla współczesnych Polaków oraz pytanie: „Jakiej Polski chcemy?”
Wydarzenie współorganizują Wydział Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw oraz NSZZ „Solidarność” Region Środkowowschodni. Uczestnicy rozmawiają „na temat godności, rodziny, pracy – na temat tego wszystkiego, co nas martwi i zastanawia w polskim życiu społecznym” – podkreśla Anna Moskwa, wiceprezes Fundacji. W Tygodniu uczestniczą liderzy i przedstawiciele organizacji, ruchów i grup nieformalnych przejętych troską o budowanie sprawiedliwości społecznej w Polsce i Europie oraz chcący rozwiązywać problemy w duchu nauczania społecznego Kościoła.
„Niezbędny jest ład społeczny. On nie tworzy się «sam», nie może go stworzyć wolny rynek, jak niektórzy błędnie twierdzą – zauważa dziekan Wydziału Nauk Społecznych KUL ks. prof. Stanisław Fel. – Z chrześcijańskiego punktu widzenia trzeba tu odpowiedniej polityki społecznej, odwołującej się do głównej wartości, jaką jest godność osoby ludzkiej, i do praw człowieka. Wtedy ów ład będzie dobrze skonstruowany i będzie umożliwiał rozwój człowieka w wymiarach społecznym, gospodarczym i politycznym”.
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.