WHO: Koronawirusy nowym zagrożeniem dla całego świata

Koronawirusy wywołujące zakażenie podobne do SARS są "zagrożeniem dla całego świata" - uważa szefowa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Margaret Chan.

Zarazki te na razie rozprzestrzeniają się głównie na Bliskim Wschodzie, ale pojawiły się ostatnio również w Europie. Niedawno zmarł pierwszy z dwóch pacjentów, u których we Francji stwierdzono nowy szczep koronawirusa. To 65-letni mężczyzna, który po powrocie z Dubaju trafił do szpitala z dolegliwościami pokarmowymi, potem okazało się, że ma ostrą niewydolność oddechową.

Od września 2012 r. nowym koronawirusem zaraziły się 44 osoby, z czego 23 zmarły. Większość zachorowań odnotowano w Arabii Saudyjskiej, a także w Katarze, Jordanii, Tunezji i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

W Europie - prócz Francji - zarazek został zawleczony również do Niemiec i Wielkiej Brytanii. W Monachium z powodu zakażenia w marcu zmarł 73-letni pacjent, który pochodził ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Nowy drobnoustrój należy do tej samej grupy zarazków co wirus SARS powodujący zespół ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej. Koronawirusy odpowiedzialne są za 10-20 proc. wszystkich przeziębień. Ich nazwa wywodzi się z łacińskiego słowa "corona", oznaczającego koronę, ponieważ podobny kształt mają otoczki wirusów oglądane pod mikroskopem elektronowym. Dotąd nie były jednak aż tak groźne.

Nowe szczepy koronawirusów wywołują objawy podobne do grypy i doprowadzają do zagrażającego życiu zapalenia dróg oddechowych. "Nie wiemy jednak, jak bardzo groźne są to zarazki" - przyznała Margaret Chan podczas 66. zgromadzenia WHO. Dodała, że wymykają się one spod kontroli i żeby temu przeciwdziałać, konieczne będzie współdziałanie międzynarodowe. "Żaden kraj samodzielnie sobie z tym nie poradzi" - podkreśliła.

WHO jest przekonana, że nowe szczepy koronawirusów potrafią już przenosić się między ludźmi. Nie ma tylko pewności, w jaki sposób się to odbywa. Jak na razie do zakażeń dochodzi wśród bliskich osób, które zostały zainfekowane, oraz w szpitalach, gdzie od chorych może się zarazić personel medyczny.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • teknon
  29.05.2013 14:11
  A może znowu chodzi o to, żeby ludzie się bali?
  Bo w przypadku poprzednich "pandemii" świńskiej, czy ptasiej grypy, narobiono dużo szumu, w jednym z tych przypadków rozpowszechniano na światową skalę niesprawdzone szczepionki i...
  Oczywiście nie da się ukryć, że były przypadki śmiertelne, co zawsze jest dramatem dla tych osób i dla najbliższych, ale ostatnio nie ufam WHO, szczególnie po ich planach związanych z demoralizacją najmłodszych, o czym można było ostatnio usłyszeć.\
 • Krzysiek
  29.05.2013 16:12
  Patrząc tylko na ich działania, te całe who, dla kogo jeszcze jest wiarygodne?
  Władzę to może ma, ale jaką ma wartość?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  4°C Czwartek
  noc
  2°C Czwartek
  rano
  9°C Czwartek
  dzień
  10°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »