W sobotę 8 czerwca o 11.00 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej rozpoczęła się uroczysta Eucharystia dziękczynna z okazji jubileuszu 50-lecia święceń kapłańskich biskupa diecezji bielsko-żywieckiej.
Na rzecz jedności
Do sformułowanego na wstępie zadania integracji środowisk kościelnych wywodzących się z dwóch diecezji biskup Rakoczy dodał ważne wezwanie do podjęcia dialogu ekumenicznego. Była to naturalna konsekwencja zamieszkiwania na terenie nowej diecezji najliczniejszej w Polsce wspólnoty wyznawców Kościoła ewangelicko-augsburskiego.
– Biskup Tadeusz Rakoczy zawsze z wielką atencją spoglądał na społeczność ewangelicką, wiedząc, że ona tutaj żyje nie tylko dla siebie, ale chce też coś z siebie dla tego regionu dać. Kiedy odbywa się ważna uroczystość, w której akurat nie mogę wziąć udziału, bp Rakoczy zawsze pyta: – Dlaczego nie ma biskupa Anweilera? To nie tylko bardzo sympatyczny gest, ale także znak, że dostrzega potrzebę wspólnego świadectwa o naszym chrześcijaństwie. W ten sposób dajemy innym możliwość poznania, że choć nieco inaczej wyrażamy swoją wiarę, to potrzebujemy Chrystusa z wszystkimi Jego wskazaniami i zawsze jesteśmy oddani Bogu, który ciągle nas na nowo stwarza. Ponad 20 lat naszej wspólnej drogi to doświadczenie, z którego inni powinni wyciągnąć naukę – mówi biskup Paweł Anweiler, zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego.
Publikowane na łamach „Gościa Niedzielnego” relacje z nabożeństw, wydarzeń kulturalnych i społecznych bardzo często dokumentują wspólne przedsięwzięcia biskupów obu diecezji: Tadeusza Rakoczego i Pawła Anweilera. Ekumenizm pasterzy stawał się inspiracją i wzorem do dialogu prowadzonego w parafiach, szkołach czy stowarzyszeniach, a wspólny patronat, jakim obejmują od lat szereg cyklicznych inicjatyw, takich jak na przykład Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu „Sacrum in Musica” w Bielsku-Białej, Panorama Sztuki Chrześcijańskiej „Musica Sacra” w Skoczowie czy ekumeniczny Międzynarodowy Konkurs Biblijny „Jonasz” umacnia wiernych na drodze ponadwyznaniowego współdziałania.
Wiele razy na łamach „Gościa Niedzielnego” relacjonowaliśmy też przebieg ekumenicznych nabożeństw z udziałem biskupa Tadeusza Rakoczego, organizowanych na terenie byłego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.
Osobisty przykład Biskupa Tadeusza Rakoczego wspierają też oficjalne dokumenty, a wśród nich list pasterski do diecezjan z 30 września 2012 roku napisany do wiernych na rozpoczęcie Roku Wiary. Biskup Rakoczy wzywa w nim do podejmowania inicjatyw ekumenicznych i dążenia do jedności między wszystkimi uczniami Chrystusa, a tym samym do realizacji woli Zbawiciela i zamierzeń Soboru Watykańskiego II.
Budowanie jedności między chrześcijanami różnych narodowości to drugi nurt pasterskich działań biskupa Rakoczego, podejmowanych w związku z przygranicznym położeniem diecezji bielsko-żywieckiej, sąsiadującej z diecezją ostrawsko-opawską w Czechach oraz z diecezją żylińską na Słowacji. Na łamach bielsko-żywieckiego „Gościa Niedzielnego” opublikowanych zostało wiele relacji z religijnych uroczystości z udziałem międzynarodowej reprezentacji wiernych i duchownych. Do najważniejszych wydarzeń należały organizowane od 1995 roku ku czci świętego Melchiora Grodzieckiego transgraniczne procesje między Cieszynem i Czeskim Cieszynem czy doroczna modlitwa na Trójstyku w Jaworzynce-Trzycatku, w której od kilku lat uczestniczą przedstawiciele samorządów i mieszkańców przygranicznych regionów Polski, Czech i Słowacji, a także biskupi i kapłani z trzech sąsiadujących ze sobą diecezji.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.