Kilka tysięcy wiernych wzięło udział w Wielkiej Modlitwie Warszawskiej przy budowanej świątyni Opatrzności Bożej.
Podczas uroczystości powołano Instytut Papieża Jana Pawła II oraz posadzono dąb jego imienia. Mszy św., koncelebrowanej przez kilkunastu biskupów, przewodniczył Prymas Polski kard. Józef Glemp.
Wśród przybyłych był marszałek Sejmu Marek Jurek, minister zdrowia Zbigniew Religa oraz kilku ministrów, a także przedstawiciele lokalnych władz.
Uroczystości rozpoczęły się śpiewem litanii loretańskiej, w czasie którego nastąpiło wniesienie relikwii św. Andrzeja Apostoła i św. Andrzeja Boboli. Następnie kard. Glemp wręczył 25 osobom order prymasowski "Ecclesiae populoque servitium praestanti - Wyróżniającemu się w służbie dla Kościoła i Narodu".
Po ceremonii odznaczeń Prymas Polski i marszałek województwa wojewódzkiego Adam Struzik i jego zastępca Janusz Kotowski podpisali akt ustanowienia Instytutu Papieża Jana Pawła II.
Celem placówki będzie gromadzenie wszelkich pamiątek związanych z osobą Jana Pawła II, ich katalogowanie i naukowe opracowywanie; a także przechowywanie zgromadzonych zbiorów, organizowanie spotkań, prowadzenie działalności naukowej i edukacyjnej oraz studium recepcji nauczania Jana Pawła II w Polsce i zagranicą. Placówka ma też prowadzić działalność wydawniczą.
Siedziba instytutu będzie mieściła się przy budowanej obecnie Świątyni Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich. W najbliższych tygodniach nastąpi zarejestrowanie placówki i władze samorządowe, w porozumieniu z arcybiskupem warszawskim, powołają dyrektora instytutu, a on zatrudni pracowników.
Sejmik Województwa Mazowieckiego przeznaczył na powstanie instytutu 20 mln zł, z czego milion złotych na bieżące działania, a 19 mln na wydatki inwestycyjnie. Na razie siedziba placówki będzie mieścić się w jednym z budynków parafialnych, docelowo w bryle samej świątyni Opatrzności Bożej, w specjalnych pomieszczeniach przy jej kopule.
Tuż przed rozpoczęciem Mszy św., będącej głównym punktem modlitewnego spotkania, Prymas Polski w asyście nuncjusza apostolskiego abp. Józefa Kowalczyka, biskupów i polityków zasadził Dąb Jana Pawła II na placu przed świątynią Bożej Opatrzności. Biskup pomocniczy warszawski Marian Duś odmówił z wiernymi modlitwę o rychłą beatyfikację Papieża-Polaka.
Mszy św. przewodniczył kard. Józef Glemp w koncelebrze z nuncjuszem apostolskim, biskupami oraz księżmi archidiecezji warszawskiej. W homilii Prymas Polski mówił o tym, że wolność jest na służbie dobra i musi być budowana na fundamencie prawdy, a negacja prawdy ogranicza wolność.
Ks. Prymas tłumaczył, że wolność jest wielkim darem, "który, dołączony do demokracji, staje się skomplikowanym aparatem, którym trzeba umiejętnie się posługiwać". Przypomniał, że wolność jest dla wszystkich obywateli, a nie tylko dla mocnych, sprytnych i krzykliwych. "Wolność dla jednej grupy społecznej, kiedyś nazwano ją "złotą", prowadziła po prostu do niewoli" - przestrzegał.
Podkreślił przy tym, że wolność musi mieć także normy, nie może służyć złu. Jedną z tych norm jest prawda. "Wolność jest na służbie dobra i musi być budowana na fundamencie prawdy. W gorących dyskusjach ludzi trzymających ster państwa lub poszczególnych jego części pojawia się zdanie:
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.