Problem choroby, cierpienia to odwieczny problem ludzkości, Kościoła i każdego człowieka - mówił w sobotę na Jasnej Górze abp senior Damian Zimoń z Katowic.
Abp Zimoń wygłosił homilię do ok. 2 tys. uczestników 48. Pielgrzymki Apostolstwa Chorych i Niepełnosprawnych. Nawiązując do ewangelicznej opowieści o przemianie wody w wino przypomniał, że uwagę na jego brak zwróciła Maryja, która "patrzy szeroko, dostrzega drugich, zauważa pewien brak".
"To myślenie kategoriami Kościoła, bo Kościół to wspólnota" - wskazał abp Zimoń. "Problem choroby, cierpienia to odwieczny problem ludzkości, Kościoła, każdego człowieka" - zaakcentował.
"Jest służba zdrowia, są lekarze, pielęgniarki, tyle szpitali, tyle innych ośrodków, różnych pomocy, które próbują przezwyciężyć i bardziej uczłowieczyć nasze chorowanie. Wszystkim jesteśmy wdzięczni, ale mamy swoje spojrzenie, które chcemy tu umocnić - spojrzenie wiary i nadziei. (...) Człowiek, który wierzy, który ma nadzieję, potrafi usensownić swoje chorowanie czy chorowanie kogokolwiek ze swego otoczenia" - wskazał abp Zimoń.
Przypomniał m.in. postać ks. Michała Rękasa, który przed wojną we Lwowie powołał stowarzyszenie Apostolstwo Chorych - po wojnie przeniesione do Katowic. Jak mówił abp Zimoń, znający literaturę europejską, szczególnie francuskojęzyczną ks. Rękas "w pewnym sensie przeszczepił myślenie Kościoła o cierpieniu i chorobach na polski grunt".
"W ten sposób powstało to, co dziś się nazywa apostolstwem chorych. Chorzy mają wielkie zadanie do spełnienia. Są wspaniałymi apostołami wobec siebie i wobec całego Kościoła" - podkreślił arcybiskup, dodając po chwili, że apostolstwo to jest również jedną z form uaktywnienia chorych w Kościele i świecie.
Nawiązując do wiadomości o spodziewanej kanonizacji bł. Jana Pawła II, abp Zimoń przypomniał jego pracę na rzecz chorych i jego cierpienie. Dodał też, że "papież Franciszek, jezuita o franciszkańskiej duchowości kolejny raz nam pokazuje, co zrobić z cierpieniem, którego nie unikniemy, ale które nas może uświęcić, które może nas doprowadzić do zbawienia".
Pierwotnie planowano, że sobotniej mszy dla pielgrzymów będzie przewodniczył i homilię wygłosi metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Według informacji przekazanych pielgrzymom abp Skworc trafił do szpitala. Jak przekazał PAP kapelan arcybiskupa ks. Łukasz Dziura, chodziło o badania, które akurat pokryły się z terminem pielgrzymki; abp Skworc wrócił już do domu.
Organizatorem pielgrzymki chorych i niepełnosprawnych jest Apostolstwo Chorych w Polsce. To działająca od 79 lat wspólnota kościelna, która w swoim założeniu "pomaga chorym przeżywać cierpienie w sposób twórczy, bardziej Chrystusowy". Stowarzyszenie wydaje m.in. miesięcznik, dociera też do chorych przez internet.
Pielgrzymka Apostolstwa Chorych i Niepełnosprawnych, organizowana przez Apostolstwo Chorych w Polsce, tradycyjnie odbywa się 6 lipca, w dniu obchodzonym w Kościele katolickim jako święto Matki Bożej Uzdrowienia Chorych.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.