– Chrześcijanin jest radosny, nigdy nie jest smutny – mówił Franciszek podczas Mszy św. sprawowanej w narodowym sanktuarium maryjnym Brazylii w Aparecidzie.
Zaapelował o ukazywanie i przekazywanie młodzieży wartości chrześcijańskich, budzących nadzieję i pozwalających budować jej życie na solidnym fundamencie, zaufanie Bogu i świadczenie radości spotkania z Chrystusem. Zawierzył też Matce Bożej dzieło przekazywania młodemu pokoleniu tych wartości, które uczyniłyby ich twórcami narodu i świata bardziej sprawiedliwego, braterskiego i solidarnego. Do ogromnej bazyliki wpuszczono jedynie 15 tys. wiernych, pozostali stali w deszczu na zewnątrz świątyni. Ich ogólną liczbę władze lokalne szacują na 100 tys.
Gdy papież wyszedł z helikoptera i przez głośniki zapowiedziano, że „stanął na ziemi Patronki Brazylii”, rozległ się radosny okrzyk zgromadzonych - mimo zimna i deszczu - ludzi. Z lądowiska dla helikopterów Franciszek przejechał w otwartym papamobile wśród tłumu wiwatujących wiernych do bazyliki sanktuarium. Śpiewali oni pieśń, w której nieustannie powtarzały się słowa: „Witaj, papieżu Franciszku, pośród nas”. Papież całował podawane mu dzieci, m.in. siedmioletnią Isabel. Jej matka, 31-letnia Flavia dos Santos Bezerra powiedziała później dziennikarzom, że czuje się tak, jakby cała jej rodzina otrzymała papieskie błogosławieństwo.
W bazylice Ojca Świętego powitał rektor sanktuarium, ks. Domingos Sávio da Silva. Następnie w kaplicy Dwunastu Apostołów, gdzie ustawiono figurkę Matki Bożej z Aparecidy, Franciszek odmówił modlitwę do Maryi, prosząc m.in. o wstawiennictwo u Boga za młodzież i Światowy Dzień Młodzieży w Rio de Janeiro. Następnie pozostał jeszcze dłuższą chwilę modląc się na stojąco, dotknął szyby osłaniającej wizerunek, przeżegnał się i złożył bukiet kwiatów.
Po procesjonalnym przejściu przez świątynię, przy jej głównym ołtarzu rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem papieża. Mszę z Franciszkiem koncelebrowali m.in. kardynałowie: Raymundo Damasceno Assis z Aparecidy, Tarcisio Bertone (sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej), Marc Ouellet (prefekt Kongregacji ds. Biskupów) i João Braz de Aviz (Brazylijczyk, prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego) z Watykanu.
Na początku papieża powitał arcybiskup Aparecidy, kard. Raymundo Damasceno Assis. Przyjazd Ojca Świętego uznał za akt jego pobożności maryjnej i umocnienie wiary tysięcy pielgrzymów, przybywających tu od 1717 r., przez tego, który „przewodzi wszystkim Kościołom w miłości”, prowadząc wszystkich ku świętości. Odwiedzając Aparecidę papież symbolicznie odwiedza całą Brazylię – zauważył purpurat. Zapewnił, że wszyscy włączają się w jego modlitwę zawierzenia XXVIII ŚDM Maryi, aby spotkanie młodych z następcą Piotra umocniło ich wiarę i miłość do Jezusa, a także wzbudzi we wszystkich misyjny zapał.
Arcybiskup Aparecidy przypomniał, że Franciszek jest trzecim papieżem odwiedzającym sanktuarium. Bł. Jan Paweł II dokonał 4 lipca 1980 r. konsekracji bazyliki, zaś Benedykt XVI był tu 12 i 13 maja 2007 r. z okazji V Konferencji Ogólnej Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów.
Podarował Ojcu Świętemu kopię figurki Matki Bożej z Aparecidy, która stała potem przy ołtarzu w czasie całej Mszy, w zamian zaś otrzymał w prezencie kielich mszalny. Zaznaczył przy tym, że czarny kolor figurki bywa interpretowany jako odniesienie do cierpień ludzi ubogich i wykluczonych, szczególnie czarnoskórych, w ciągu dziejów Brazylii. Pobudza to nieustannie Kościół do zaangażowania na rzecz ubogich i do tego, by sam był ubogi, gdyż dzięki temu stanie się wolny i będzie mógł służyć swemu Panu i Jego Ewangelii.
- Za pośrednictwem tego podarowanego wizerunku, proszę Matkę Bożą w imieniu narodu brazylijskiego, by towarzyszyła i błogosławiła posłudze Waszej Świątobliwości. Ale pragnęlibyśmy także, by myśl, uczucia, a zwłaszcza modlitwy papieża towarzyszyły wielkiemu narodowi brazylijskiemu, aby – sprawiedliwy i braterski - wzrastał w pokoju.
W homilii Franciszek przypomniał, że przed sześciu laty w sanktuarium w Aparecidzie odbywała się V Konferencja Ogólna Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Jej uczestnicy mieli świadomość, że wspierani są prostą wiarą pielgrzymów. Wskazał, iż od Maryi uczymy się prawdziwego bycia uczniem Chrystusa.
Odnosząc się do Światowego Dnia Młodzieży - głównego motywu swej pielgrzymki Ojciec Święty zaznaczył, że przybywa do Maryi, prosząc aby pomogła pasterzom Ludu Bożego, rodzicom i wychowawcom w przekazywaniu młodym tych wartości, które uczyniłyby ich twórcami narodu i świata bardziej sprawiedliwego, braterskiego i solidarnego. Wskazał w związku z tym na trzy postawy: zachowanie nadziei, pozwolenie, by Bóg nas zaskakiwał i życie w radości.
W stolicy władze miasta nie wystawią przeznaczonych do zbierania tekstyliów kontenerów.