Do celu docierają więźniowie pielgrzymujący polską drogą św. Jakuba.
Zgodnie z planem w środę wieczorem dotarła do Zgorzelca dwójka niezwykłych pielgrzymów. Miesiąc temu Marek i Michał wyruszyli z Lublina. Michał to zwolniony warunkowo po dwóch latach aresztu (wyrok brzmiał: 3 lata) młodociany więzień. Marek Czarniecki z Kędzierzyna-Koźla, to jego towarzysz w pielgrzymce, który zakwalifikowany został jako opiekun Michała w nowatorskim projekcie resocjalizacyjnym pn. „Nowa droga”. Udział w tym projekcie ułatwia młodym więźniom start w nowe życie. Zapewnia m.in. praktykę i staż, a potem rok pracy u przedsiębiorcy, który uczestniczy w projekcie.
Najbardziej intrygującym i poniekąd nowatorskim etapem tego projektu jest pielgrzymka szlakiem św. Jakuba – od Lublina do Zgorzelca. W sumie droga liczyła niemal 900 kilometrów. Ta pielgrzymka ma zmienić wewnętrzne nastawienie więźnia, który wychodzi na wolność. Marek i Michał są trzecią parą pielgrzymów uczestniczących w tym projekcie.
– Jest fajnie, widzę, że to ma sens. Wierzę w to, że Michał chce zmiany. Przecież nie ma normalnego człowieka, który chciałby robić źle. W drodze nie mieliśmy spięć. Najwięcej trudności sprawiał nam upał. Raz jedna z sióstr powiedziała nam, że było 50 stopni w słońcu. Ale termometr miał tylko 50 kresek powyżej zera. Poza tym odciski, zmęczenie, normalne sprawy w marszu. Daliśmy radę z takimi kłopotami – mówi "Gościowi" Marek Czarniecki.
"Nowa droga" realizowana jest przez lubelskie Stowarzyszenie POSTIS we współpracy z Aresztem Śledczym w Lublinie, Powiatowym Urząd Pracy w Lublinie oraz Polskim Towarzystwem Ekonomicznym w Lublinie. Projekt powstał przy współpracy z archidiecezją lubelską, patronuje mu metropolita lubelski abp Stanisław Budzik i minister sprawiedliwości Marek Biernacki.
- W projekt zaangażowało się 9 diecezji, między innymi przez przyjmowanie pielgrzymów w gościnę na parafiach - mówi ks. Mieczysław Puzewicz, koordynator projektu w archidiecezji lubelskiej.
Więcej na temat dwóch nietypowych pielgrzymów na drodze św. Jakuba w "Gościu Opolskim" nr 33 (na 18 sierpnia).
aktualna ocena | 4,42 |
głosujących | 14 |
Ocena |
bardzo słabe
|
słabe
|
średnie
|
dobre
|
super
Na prezent dla pary młodej goście chcą przeznaczyć najczęściej między 401 a 750 zł.
To opinia często powtarzana przed mającymi się dziś odbyć rozmowami pokojowymi.
„Przedwczesne” jest obecnie rozważanie ewentualnej podróży papieża Leona XIV na Ukrainę
Ponad 200 operacji prenatalnych rozszczepu kręgosłupa wykonano w bytomskiej klinice.