Nienarodzone dziecko dostało adwokata

W sądzie w Dublinie rozpoczęła się sprawa nastolatki, która zaskarżyła Ministerstwo Zdrowia. Dziewczyna walczy o prawo dokonania aborcji w Wielkiej Brytanii - podała Rzeczpospolita.

17-latka ze wschodniej prowincji Leinster dowiedziała się, że jest w ciąży pod koniec lutego. Wskutek awantury z matką alkoholiczką wylądowała w szpitalu. Lekarze stwierdzili, że spodziewa się dziecka. Dziewczyna natychmiast trafiła pod kuratelę Ministerstwa Zdrowia, które umieściło ją w specjalnym pensjonacie. Tam kontynuowała naukę, czekając na poród - relacjonuje Rz. Na początku kwietnia lekarze stwierdzili jednak u jej nienarodzonego dziecka anencephalię - wadę wrodzoną polegającą na szczątkowym rozwoju mózgu. Dzieci z tą wadą umierają najpóźniej trzy dni po porodzie. Od tej chwili nastolatka, nazywana przez lokalne media "Miss D.", toczy walkę z resortem zdrowia o prawo do wyjazdu na Wyspy Brytyjskie w celu usunięcia ciąży. W Irlandii bowiem aborcja jest dozwolona tylko w przypadku zagrożenia życia matki. Pod koniec kwietnia, kiedy ministerstwo nie udzieliło jej pozwolenia na wyjazd i nakazało policji powstrzymać ją przed opuszczeniem kraju, "Miss D." zwróciła się do sądu. Proces rozpoczął się wczoraj. Dziewczyna podczas rozprawy stwierdziła, że zmuszanie jej do urodzenia dziecka jest nieludzkie. - Władze traktują mnie, jakbym nie mogła mieć własnej woli - skarżyła się. Jej adwokat podkreślił, że jego klientka nie może znieść myśli o urodzeniu dziecka, które natychmiast umrze. - Nie można tego od niej wymagać - dodał, podkreślając, że władze nie mają prawa do powstrzymania "Miss D." przed opuszczeniem kraju. - Do tego jest potrzebny nakaz sądowy - twierdził. Prawdziwą sensację wywołała decyzja prokuratora generalnego o przyznaniu nienarodzonemu dziecku adwokata. Mecenas James Connolly ma bronić interesów płodu, którego prawa, zdaniem prokuratora, są w tym procesie najważniejsze. - Tylko w tak zacofanym kraju jak Irlandia jest możliwe, aby płód stanowił osobę prawną - grzmiała przedstawicielka Sojuszu na rzecz Wyboru Mary Mulldowney. Grupa protestowała przed budynkiem sądowym, skandując: "Prawo do aborcji dla wszystkich kobiet!". W zeszłym roku siedem tysięcy Irlandek poddało się aborcji w Wielkiej Brytanii.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  17°C Wtorek
  rano
  19°C Wtorek
  dzień
  21°C Wtorek
  wieczór
  19°C Środa
  noc
  wiecej »