Prześladowania mniejszości religijnych pokazują, że potrzeba międzynarodowej strategii, która skutecznie pozwoliłaby bronić wolności religijnej – wskazuje Paul Bhatti. Doradca premiera Pakistanu ds. zgody narodowej mówił o tym na Mityngu Przyjaźni Narodów, który trwa w Rimini nad Adriatykiem.
„Na płaszczyźnie międzynarodowej powinna istnieć konwencja chroniąca nie tylko prześladowanych chrześcijan, ale wszystkie mniejszości, które cierpią w wielu krajach świata. Powinny poprzeć ją wszystkie religie. Potrzeba międzynarodowej strategii bazującej na dialogu międzyreligijnym tak by chroniła ona mniejszości i zapobiegała przemocy wobec chrześcijan i wyznawców hinduizmu, jak to ma miejsce aktualnie chociażby w Pakistanie. Obok działań politycznych ważnym elementem budującym prawdziwą wolność religijną jest też odpowiednia edukacja” – podkreśla Bhatii.
O wolności religijnej mówił też w Rimini kard. Jean Louis Tauran. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego wskazał, że nie jest ona tylko jakimś dodatkiem do religii, ale prawem. Podkreślił, że im trudniejsza jest sytuacja, tym bardziej konieczny jest dialog.
Poprzedzające konklawe spotkania kardynałów przeżył on jako „piękne i poważne rekolekcje”.
Na godzinę 10.00. zaplanowano Mszę św. Pro eligendo Romano Pontifice (o wybór papieża rzymskiego).
Czy nowy rząd w Berlinie ma pomysł na problem migracyjny, który Niemcy sami stworzyli?
Chcemy ustalić wszystkie ofiary tej dramatycznej nocy z 1945 r. i dokonać godnego pochówku.