Prawosławny "suplement" do Annuario Pontificio

Najnowsze, 18. wydanie ukazującego się w Ratyzbonie rocznika „Orthodoxia" ma ten sam format, co „Annuario Pontificio". Tak samo też, jak wydawany w Watykanie rocznik papieski, jest w twardej płóciennej oprawie czerwonego koloru ze złoconym napisem.

„Orthodoxia” zawiera podstawowe dane, łącznie z adresami i numerami telefonów, o wszystkich hierarchach Kościołów wschodnich nie mających pełnej jedności z Rzymem. Obejmuje zarówno Cerkwie będące w komunii z Konstantynopolem, jak też starożytne Kościoły Wschodu, takie jak syryjski, ormiański, koptyjski, etiopski czy asyryjski. Publikację opracowuje prał. Nikolaus Wyrwoll, a wydaje Instytut Kościołów Wschodnich w Ratyzbona. Wychodzi ona od roku 1982. Początkowo ukazywała się co 2 lata, a obecnie – już po raz 7. – regularnie co roku. Tom „Orthodoxia 2007” opatrzył przedmową kard. Tarcisio Bertone. „Po raz pierwszy «Orthodoxia» towarzyszy rocznikowi «Annuario Pontificio»” – pisze watykański sekretarz stanu. Cytuje on też stwierdzenie z wydanej przez Kongregację Nauki Wiary deklaracji „Dominus Jesus”, że Kościoły prawosławne, „nie będąc w pełnej wspólnocie z Kościołem katolickim, pozostają jednak z nim zjednoczone bardzo ścisłymi więzami, jak sukcesja apostolska i ważna Eucharystia”. Instytut Kościołów Wschodnich w Ratyzbonie – pisze dalej kardynał sekretarz stanu – obchodzi w tym roku 40-lecie. Przemówienie na jego inauguracji wygłosił ks. prof. Joseph Ratzinger – obecny Papież. Purpurat przypomina, że od 25 lat każdą kolejną edycję wydawanego przez Instytut rocznika wręczano po jednej ze środowych audiencji Papieżowi. Przy tej okazji Jan Paweł II powiedział kiedyś: „Oto idzie ks. Wyrwoll, jak zawsze z suplementem do «Annuario Pontificio»”. Ten żart okazał się proroczy – dodaje kard. Bertone. – Teraz „Orthodoxia” również elegancką formą zewnętrzną wzoruje się na „Annuario Pontificio”, by być nadal cennym narzędziem w służbie jedności chrześcijan.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  14°C Niedziela
  noc
  11°C Niedziela
  rano
  15°C Niedziela
  dzień
  17°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »