Szwecja wyraża skruchę

Szwecja - wbrew wcześniejszym deklaracjom - wyraziła ubolewanie z powodu karykatury Mahometa, która pojawiła się w połowie sierpnia w jednej z lokalnych gazet wychodzących w tym kraju - podała Rzeczpospolita.

- Bardzo nam przykro, jeżeli ta publikacja zrobiła przykrość muzułmańskiej społeczności. Jako rząd nie mogliśmy jej jednak w żaden sposób zapobiec - powiedziała Rz rzeczniczka szwedzkiego MSZ Cecilia Julin. Jeszcze kilka dni temu Szwedzi zarzekali się, że ze względu na szacunek dla wolności słowa i wolności prasy nie będą komentować tej gazetowej publikacji. Zmienili zdanie, gdy do protestującego w sprawie karykatury Iranu dołączył Pakistan. Przedstawiciele tamtejszego MSZ wyrazili oburzenie w rozmowie ze szwedzkim charge d'affaires. "Coraz większa liczba Europejczyków ma tendencję do mylenia wolności słowa z prawem do obrażania liczącej 1,3 mld osób muzułmańskiej społeczności" - czytamy w specjalnym oświadczeniu Islamabadu. Karykaturę potępiła również skupiająca 57 krajów muzułmańskich Organizacja Konferencji Islamskich. Rysunek został opublikowany w dzienniku Nerikes Allehanda. Przedstawiał psa z głową proroka Mahometa. Jak powiedział Rz redaktor naczelny pisma Ulf Johansson, chciał w ten sposób zaprotestować przeciwko ograniczaniu wolności słowa. W piątek przed redakcją doszło do demonstracji oburzonych publikacją szwedzkich muzułmanów. Wzięło w niej udział około 300 osób. Kierownictwo gazety zapowiada, że ich nie przeprosi.

«« | « | 1 | » | »»
 • Ajfen
  03.09.2007 16:21
  Bardzo dobrze, że wyraziła skruchę z powodu karykatury Mahometa. Tylko, że niestety kraje chrześcijańskie nie wyrażają skruchy gdy chodzi o świętokradcze wykorzystywanie wizerunków Chrystusa, czy Maryi. Ot chociażby dzisiejszy przykład: australijski artysta maluje portret Osamy bin Ladena i przedstawia go jako Chrystusa. Albo zamieszczone na jednej ze stron internetowych (obecnie nie pamiętam której) zdjęcie kobiety lekkich obyczajów przebranej za zakonnicę, która wkłada sobie Krzyż między nogi. W mediach natomiast o tym się nie mówi, ale mówi się (i to nie kryjąc oburzenia) o karykaturach Mahometa. Brak słów na to, co się dzieje.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  15°C Piątek
  noc
  12°C Piątek
  rano
  19°C Piątek
  dzień
  20°C Piątek
  wieczór
  wiecej »