Co z emerytami?

Co drugi przyszły emeryt negatywnie ocenia konieczność wyboru między ZUS a OFE oraz przesunięcie państwowych obligacji z funduszy do ZUS. Dokument rządu popiera zaledwie 17 proc. z nich - wynika z sondażu ośrodka Homo Homini dla „Rz”.

Ekonomiści podkreślają, że wprowadzone zmiany przesądzą o losie OFE.

Dochody zarządzających nimi towarzystw emerytalnych drastycznie spadną (nawet o 80 proc.). Opłaty za zarządzanie mają spaść o połowę, o tyle samo zmniejszą się aktywa (efekt umorzenia obligacji), w dodatku do ZUS odejdzie ze swoimi oszczędnościami bardzo dużo z dotychczasowych 16 milionów klientów - czytamy na portalu „Rzeczpospolitej”.

Wielu pracujących nie jest świadomych, że są klientami OFE. Do ZUS zostaną oni przeniesieni niemal z automatu. Pozostała część w większości przejdzie do ZUS, ponieważ fundusze w nowej postaci nie będą gwarantowały bezpieczeństwa finansowego, które w przypadku emerytur jest najważniejsze.

Problemy z bezpieczeństwem oszczędności ulokowanych w OFE wzięły się stąd, że rząd, pozbawiając fundusze możliwości inwestowania w bezpieczne obligacje skarbowe, tworzy z drugiego filara jeden z najbardziej ryzykownych instrumentów na rynku finansowym. W przypadku większego załamania na giełdzie wartość zgromadzonych na kontach w OFE środków będzie spadać, co spowoduje odejście kolejnej grupy przyszłych emerytów.

Dokument rządu wprowadza także tzw. suwak. Zgodnie z nim, na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego, część pieniędzy klienta OFE będzie co roku przejmowana przez ZUS. Środki te będą przesuwane automatycznie, co oznacza, że może to dziać się w czasie, kiedy sytuacja na giełdzie będzie niekorzystna, a pieniądze dla przyszłego emeryta - najmniejsze.

Ekonomiści przewidują także załamanie kondycji PTE. Ich właściciele to w większości wielkie zagraniczne koncerny finansowe, które będą ubiegać się o odszkodowania. Jeden z nich - prezes Axy Henri - już zapowiedział ostrą walkę w Brukseli.

Eksperci zauważają także, że zmiany w funkcjonowaniu OFE odbiją się na polskim rynku kapitałowym. Zagraniczni inwestorzy finansowi stracą, choćby na krótko, zaufanie do Polski.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EMERYCI, OFE, POLSKA , ZUS

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • smutna refleksja
  09.09.2013 10:11
  "Nie ma takiego okrucieństwa ani takiej niegodziwości, której nie popełniłby skądinąd łagodny i liberalny rząd, kiedy zabraknie mu pieniędzy."
  Alexis de Tocqueville
  Ten klasyk liberalnej gospodarki idealnie opisał w XIX wieku polską sytuację gospodarczą: tu i teraz...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  3°C Czwartek
  wieczór
  0°C Piątek
  noc
  -1°C Piątek
  rano
  3°C Piątek
  dzień
  wiecej »