Szczęśliwie zakochany arcybiskup

Arcybiskup Alfons Nossol to hierarcha nietypowy. I nie chodzi tylko o to, że wśród biskupów wyróżnia się nietypowo małą tuszą, ale także o to, że - jak sam przyznaje - nigdy nie chciał zostać biskupem - napisała Rzeczpospolita.

Więcej nawet, choć wypełnia tę posługę od wielu lat, przyznaje, iż nie jest przekonany, czy "do biskupstwa miał powołanie". Pewnie dlatego na spotkanie z hierarchą nie trzeba się specjalnie umawiać (audiencji w Opolu w ogóle nie ma), a przed gabinetem abp. Nossola zawsze stoi kolejka wiernych. Na dodatek biskup opolski jest zaangażowany w ekumenizm i dialog polsko-niemiecki, co także nie jest szczególnie typowe w polskim episkopacie. Wciąż też uprawia (choć nie bez przeszkód) teologię na najwyższym poziomie. Wszystkie te nietypowe cechy świetnie widać w wywiadzie rzece "Miałem szczęście w miłości", jaki przeprowadzili z abp. Alfonsem Nossolem dziennikarze Nowej Trybuny Opolskiej Krzysztof Zyzik i Krzysztof Ogiolda. Hierarcha opowiada w nim o swoim dzieciństwie i młodości, powołaniu do kapłaństwa, biskupstwa i teologii. Tłumaczy, jak wyjaśniał prymasowi Polski, dlaczego nie powinien być biskupem (bo nie będzie zachęcał do narodowej propagandy w kościołach, ale też dlatego, że jego ojciec i bracia byli w Wehrmachcie, a to może być trudne do zaakceptowania dla wiernych). Wspomina, że po rozmowie z Pawłem VI kardynał Stefan Wyszyński miał mu powiedzieć krótko: "Nie było rady"... "Miałem szczęście w miłości" poza sporym kawałkiem wiedzy o historii polskiego (a nie tylko opolskiego) Kościoła przynosi także świadectwo duchowości hierarchy. Abp Nossol opowiada na przykład, jak po wyspowiadaniu umierającej na raka matki kilkumiesięcznego dziecka poszedł poprosić Boga, by jeśli już musi kogoś zabrać, to jego. Modlitwa nie została wysłuchana, kobieta umarła, a pracujący wówczas na KUL ks. Nossol nie tylko pocieszał męża kobiety, ale również po latach opowiadał jej córce o tym, jaka była jej mama. Z rozbrajającą szczerością wyznał dziewczynie, że jej mama była od niej piękniejsza. Właśnie te osobiste fragmenty książki, w których arcybiskup odsłania swoją duszę, robią na czytelniku największe wrażenie. Bo to duchowość, a nie pochodzenie czy styl duszpasterski, jest najmocniejszą stroną abp. Nossola. Najnowszy wywiad rzeka jest tego najlepszym dowodem.

«« | « | 1 | » | »»
 • Paweł Enface
  02.10.2007 21:00
  Abp. Nossol to Człowiek nietuzinkowego formatu. W Jego prostocie i "zwykłości" kryje się wielkość Jego Człowieczeństwa.
 • Stanisław M.
  02.10.2007 21:26
  Skąd to się bierze? Taka mania, bez ładu i składu, przyklejania łat?
  Dzieki Rzepie wiemy, że typową wśród biskupów jest tusza. Muszą to być straszne obżartuchy. Nasuwa się więc podejrzenie, że "typowo" to biskupi nie tylko grzeszą słabością charakteru, ale co gorsze niewrażliwością na niedostatek wielu wiernych. Ale i to możnaby wybaczyć, ale ten brak "zaangażowania w ekumenizm i dialog polsko-niemiecki" jest szczególnie bulwersujący. A to się dorobiliśmy episkopatu! Czas coś z tym zrobić!

  Ostatnio modne jest pisanie listów otwartych do Papieża, koniecznie więc Rzepa winna taki list z żądaniem wymiany episkopatu wystosować.
  A może sam red. Terlikowski, autor tej notki w Rzepie, swoją wprawną ręką taką epistołę mógłby przygotować? Zachęcam.
  Wprawdzie, pisanie do Papieża to jakby domena redaktorów naczelnych, ale może czas i ten niepostępowy obyczaj zarzucić?

  Dziwne. Książka abpa Nossola ukazała się 20 sierpnia, a Rzepa zauważyła dopiero dziś, po półtora miesiącu. Czyżby był tu jakiś związek z trwającymi obradami Konferencji Episkopatu?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  22°C Niedziela
  noc
  19°C Niedziela
  rano
  25°C Niedziela
  dzień
  26°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »