Samotność chrześcijan w Iraku

Przemoc, izolacja i marginalizacja. Tymi trzema słowami określił sytuację chrześcijan w Iraku chaldejski arcybiskup Kirkuku Louis Sako. W wywiadzie udzielonym włoskiej agencji SIR wyraził on też przekonanie, że jego kraj zmierza nieuchronnie ku rozpadowi.

„Narasta przemoc, trwają konflikty odśrodkowe, na porządku dziennym są porwania dla okupu – stwierdził chaldejski hierarcha. – Brakuje wody, energii elektrycznej, w kraju panuje drożyzna i bezrobocie oraz szerzą się choroby. Irak zmierza ku podziałowi. Kurdowie już posiadają autonomię, a arabscy sunnici oraz szyici organizują się na własną rękę. O planie podziału Iraku mówi się także w amerykańskim kongresie” – dodał abp Sako. W tej sytuacji iraccy chrześcijanie pozostają psychologicznie i praktycznie izolowani. W niektórych miejscach, jak Bagdad czy Mosul, wyznawcy Chrystusa są wprost prześladowani przez muzułmańskich ekstremistów. Zdaniem arcybiskupa Kirkuku także wśród samych chrześcijan brakuje jedności i wizji politycznej. Część oczekuje jakiegoś cudu, inni straciwszy nadzieję wybierają emigrację. Dotyczy to także wielu duchownych. Tymczasem „Kościół mógłby w Iraku odegrać rolę pomostu i przestrzeni dialogu, ale najpierw musi nabrać pewności siebie i uświadomić sobie, że można to zrobić” – stwierdził arcybiskup Louis Sako.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  17°C Piątek
  wieczór
  15°C Sobota
  noc
  11°C Sobota
  rano
  15°C Sobota
  dzień
  wiecej »