Episkopat Szwajcarii skrytykował decyzję Komisji Nauki Edukacji i Kultury Rady Kantonów o uchwaleniu ustawy na temat diagnostyki przedimplantacyjnej. Chodzi o możliwość poddania ludzkiego embrionu powołanego do życia metodą in vitro badaniom medycznym, w tym testom genetycznym oraz zabiegom na poszczególnych komórkach.
„Społeczeństwo nie stanie się lepsze, gdy zezwoli się na wybieranie tych [embrionów], które uważa się za dobre, i eliminowanie pozostałych” – czytamy w komunikacie wydanym przez Komisję Bioetyczną Konferencji Episkopatu Szwajcarii. Zwraca ona przy tym uwagę, że decyzja Rady Kantonów nie wzięła pod uwagę ograniczeń w zakresie diagnostyki przedimplantacyjnej, wprowadzonych przez Radę Federalną, czyli rząd. W praktyce tej doszukano się bowiem znamion eugeniki, czyli ulepszania gatunku ludzkiego, stosowanego niegdyś przez narodowy socjalizm.
„Społeczeństwo jest autentycznie ludzkie wtedy, gdy zwalczając cierpienia i choroby okazuje się zdolne przyjąć każdą osobę w jej godności, gdy czyni miejsce dla najmniejszych i najbardziej bezbronnych – czytamy dalej w dokumencie. – Mocny tą humanistyczną i ewangeliczną zasadą Kościół nie uznaje doboru, selekcji i eliminacji istnień ludzkich za postęp. Natomiast pochwala ukierunkowanie techniki na rozwiązania nowatorskie i szanujące każde ludzkie życie”.
Wcześniej uwolniono trzech Izraelczyków, którzy przez 484 dni byli przetrzymywani w Strefie Gazy.
Co najmniej 54 osoby zginęły, a 158 zostało rannych w ostrzale artyleryjskim targu.
Zastąpił bp. dr. Mariana Niemca, który sprawował ten urząd w latach 2014-2024.
Są zniszczenia w obwodach zaporoskim, odeskim, sumskim, charkowskim, chmielnickim i kijowskim.